Bazylika Mariacka w Gdańsku

Konkatedralna Bazylika Mariacka zwana często „koroną Gdańska” jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne  jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą.

Kamień węgielny pod obecną świątynię położono w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1343r. Świątynia budowana była etapami przez 159 lat.  Dnia 28 lipca 1502 roku o godz. 16.00 mistrz Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę sklepienia.

Bazylika ma długość 105,5 m, szerokość w transepcie 66 m. Kubatura wynosi  155 000 m.  Na 27 wolno-stojących filarach wspiera się wspaniałe sklepienie gwiaździste i kryształowe.

Gdańska świątynia mariacka 20 listopada 1965 roku bullą papieska Pawła VI podniesiona została do godności Bazyliki Mniejszej.

Tyle informacji ze strony internetowej Bazyliki.

Gdańsk miałam okazję odwiedzić w związku z moją pracą. Jednak znalazłam odrobinę czasu, by pobiegać po tym urokliwym mieście i zrobić kilka zdjęć.

W Bazylice najbardziej urzekły mnie… Maryje:)))

Domy Modlitwy

4 odpowiedzi do artykułu “Bazylika Mariacka w Gdańsku

  1. Maria

    Piękny kościół – gotyk ceglany spotykany często w rejonach nadbałtyckich; będąc na wakacjach na wybrzeżu gdańskim staramy się odwiedzać Gdańską Starówkę z górującą Bazyliką Mariacką…
    Duże dzięki Perłom za prezentacje „Domów Modlitwy”, o których czasami nawet się nie słyszało a można poznać je tą drogą.. 🙂

  2. Mirella Autor

    Taki był zamysł:) pokazać to, co nie można zobaczyć:)) inna sprawa, że galerie mogą stać się inspiracją do podróży…
    Kocham kościoły, podziwiam kunszt, piękno, wiem, że budowa ich często była okupiona wieloletnią pracą, niejednokrotnie cierpieniem…wszystko na większą chwałę Pana:)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij