Bazylika Mariacka w Gdańsku

Konkatedralna Bazylika Mariacka zwana często „koroną Gdańska” jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne  jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą.

Kamień węgielny pod obecną świątynię położono w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1343r. Świątynia budowana była etapami przez 159 lat.  Dnia 28 lipca 1502 roku o godz. 16.00 mistrz Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę sklepienia.

Bazylika ma długość 105,5 m, szerokość w transepcie 66 m. Kubatura wynosi  155 000 m.  Na 27 wolno-stojących filarach wspiera się wspaniałe sklepienie gwiaździste i kryształowe.

Gdańska świątynia mariacka 20 listopada 1965 roku bullą papieska Pawła VI podniesiona została do godności Bazyliki Mniejszej.

Tyle informacji ze strony internetowej Bazyliki.

Gdańsk miałam okazję odwiedzić w związku z moją pracą. Jednak znalazłam odrobinę czasu, by pobiegać po tym urokliwym mieście i zrobić kilka zdjęć.

W Bazylice najbardziej urzekły mnie… Maryje:)))

Domy Modlitwy

4 odpowiedzi do artykułu “Bazylika Mariacka w Gdańsku

  1. Maria

    Piękny kościół – gotyk ceglany spotykany często w rejonach nadbałtyckich; będąc na wakacjach na wybrzeżu gdańskim staramy się odwiedzać Gdańską Starówkę z górującą Bazyliką Mariacką…
    Duże dzięki Perłom za prezentacje „Domów Modlitwy”, o których czasami nawet się nie słyszało a można poznać je tą drogą.. 🙂

  2. Mirella Autor

    Taki był zamysł:) pokazać to, co nie można zobaczyć:)) inna sprawa, że galerie mogą stać się inspiracją do podróży…
    Kocham kościoły, podziwiam kunszt, piękno, wiem, że budowa ich często była okupiona wieloletnią pracą, niejednokrotnie cierpieniem…wszystko na większą chwałę Pana:)))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi