Bonifacio – korsykańskie miasteczko „zawieszone” na skale

Bonifacio – najdalej wysunięte na południe miasto Korsyki, położone nad cieśniną Świętego Bonifacego, na skalistym, wapiennym 70-metrowym klifie, skąd roztacza się malowniczy widok na Morze Śródziemne i pobliską Sardynię.

U stóp urwiska znajduje się port, gdzie pełno restauracji i butików. Z portu prowadzą schody do starego miasta, otoczonego warownymi murami. Twierdza wzniesiona została w XII w. przez Genueńczyków i pełniła funkcje obronne. W latach 1963 – 1983 mieściły się tutaj koszary Legii Cudzoziemskiej, obecnie opuszczone i niszczejące. To elitarne francuskie wojsko założone zostało właśnie tutaj w 1831 roku jako armia najemna.

Na skraju wysokiego cypla, otoczony murami obronnymi  znajduje się cmentarz z czasów napoleońskich. Ze względu na skaliste podłoże stosuje się na Korsyce i też na Sardynii pochówek kasetowy, zamiast tradycyjnego ziemnego. Ciekawym zabytkiem jest też XII wieczny, kilkakrotnie przebudowywany, kościół Sante Marie Majeure. Urok Starego Miasta stanowią wąskie uliczki i stare kamienice oraz liczne kawiarenki i restauracje. Przy jednej z uliczek mieszkał jakiś czas Napoleon Bonaparte, gdy próbował w imieniu Francji podbić Sardynię. Znajduje się tam tablica upamiętniająca jego pobyt.

Z murów miejskich roztacza się wspaniały widok na szmaragdowe morze. Podczas rejsu stateczkiem wokół półwyspu, wpływając do zatoczek, jaskiń, można podziwiać piękne wyżłobione przez wodę i wiatr, podcięte białe klify. Mija się też Latarnię Matki Boskiej, gdzie marynarze i rybacy robią zawsze znak krzyża. Wpływając do Groty Sdragonato, wewnątrz w jej sklepieniu, można zobaczyć otwór w kształcie wyspy.

Patronką tej francuskiej wyspy jest Matka Boska, której figurka umieszczona jest w Latarni Morskiej ale można też Ją spotkać w kapliczkach umieszczonych na elewacjach kamieniczek.

Bonifacio to miasteczko, które oszałamia przyrodą i historią….

 

2 odpowiedzi do artykułu “Bonifacio – korsykańskie miasteczko „zawieszone” na skale

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide