Bonifacio – korsykańskie miasteczko „zawieszone” na skale

Bonifacio – najdalej wysunięte na południe miasto Korsyki, położone nad cieśniną Świętego Bonifacego, na skalistym, wapiennym 70-metrowym klifie, skąd roztacza się malowniczy widok na Morze Śródziemne i pobliską Sardynię.

U stóp urwiska znajduje się port, gdzie pełno restauracji i butików. Z portu prowadzą schody do starego miasta, otoczonego warownymi murami. Twierdza wzniesiona została w XII w. przez Genueńczyków i pełniła funkcje obronne. W latach 1963 – 1983 mieściły się tutaj koszary Legii Cudzoziemskiej, obecnie opuszczone i niszczejące. To elitarne francuskie wojsko założone zostało właśnie tutaj w 1831 roku jako armia najemna.

Na skraju wysokiego cypla, otoczony murami obronnymi  znajduje się cmentarz z czasów napoleońskich. Ze względu na skaliste podłoże stosuje się na Korsyce i też na Sardynii pochówek kasetowy, zamiast tradycyjnego ziemnego. Ciekawym zabytkiem jest też XII wieczny, kilkakrotnie przebudowywany, kościół Sante Marie Majeure. Urok Starego Miasta stanowią wąskie uliczki i stare kamienice oraz liczne kawiarenki i restauracje. Przy jednej z uliczek mieszkał jakiś czas Napoleon Bonaparte, gdy próbował w imieniu Francji podbić Sardynię. Znajduje się tam tablica upamiętniająca jego pobyt.

Z murów miejskich roztacza się wspaniały widok na szmaragdowe morze. Podczas rejsu stateczkiem wokół półwyspu, wpływając do zatoczek, jaskiń, można podziwiać piękne wyżłobione przez wodę i wiatr, podcięte białe klify. Mija się też Latarnię Matki Boskiej, gdzie marynarze i rybacy robią zawsze znak krzyża. Wpływając do Groty Sdragonato, wewnątrz w jej sklepieniu, można zobaczyć otwór w kształcie wyspy.

Patronką tej francuskiej wyspy jest Matka Boska, której figurka umieszczona jest w Latarni Morskiej ale można też Ją spotkać w kapliczkach umieszczonych na elewacjach kamieniczek.

Bonifacio to miasteczko, które oszałamia przyrodą i historią….

 

2 odpowiedzi do artykułu “Bonifacio – korsykańskie miasteczko „zawieszone” na skale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij