Dialog Ogrodnika z Gospodarzem, w którym stawką jest nasza wieczność!

 I opowiedział im następującą przypowieść: Pewien człowiek miał drzewo figowe zasadzone w swojej winnicy; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł.  Rzekł więc do ogrodnika: Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia?  Lecz on mu odpowiedział: Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem;  może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć.

Ew. Łukasza 13,6-9

Czy nie jest to rozmowa Miłosierdzia ze Sprawiedliwością?

W Starym Testamencie Abraham szukał ratunku dla Sodomy. Nie wystarczyło sprawiedliwych… Sodoma poniosła konsekwencje swojego grzechu.

Mojżeszowi się udało wyprosić cierpliwość dla Izraela:

I jeszcze powiedział Pan do Mojżesza: Widzę, że lud ten jest ludem o twardym karku. Zostaw Mnie przeto w spokoju, aby rozpalił się gniew mój na nich. Chcę ich wyniszczyć, a ciebie uczynić wielkim ludem.  Mojżesz jednak zaczął usilnie błagać Pana, Boga swego, i mówić: Dlaczego, Panie, płonie gniew Twój przeciw ludowi Twemu, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej wielką mocą i silną ręką?

(Ks. Wyjścia 32:9-11, Biblia Tysiąclecia)

Można by zapytać, czy Mojżesz był bardziej miłosierny od Boga?

Odpowiedź na to znajduję w Słowie skierowanym do Ezechiela:

Lud tej ziemi mnoży gwałt i rozbój, krzywdzi ubogiego i nędzarza, a bezprawnie uciska cudzoziemca.  I szukałem wśród nich męża, który by wystawił mur i stanął w wyłomie przede Mną, by bronił tej ziemi i przeszkodził Mi w jej niszczeniu, a nie znalazłem takiego.  Wobec tego wyleję na nią mój gniew, w ogniu mojej zapalczywości wyniszczę ich. Na głowy ich składam odpowiedzialność za ich postępowanie – wyrocznia Pana Boga.

Ks. Ezechiela 22:29-31

Widzimy jasny obraz… Wstawiennictwo jakby umożliwia Bogu, który jest sprawiedliwy, przedłużenie czasu miłosierdzia. Pan szuka takich osób!

Taki dialog zapewne się toczy nad wieloma. Może i moja wiara pochodzi ze wstawiennictwa?

Jak to może wyglądać, posłuchajmy relacji kapłana, który w wyniku wypadku nagle znalazł się przed Sądem Jezusa. Szukał pieniędzy i popularności. Mówił o pokoju i radości, ale nie o grzechu, nawróceniu. Wyrok jaki usłyszał niech będzie ostrzeżeniem dla podobnych kapłanów:

 

Uratowało go wstawiennictwo Maryi. Czy Matka Jezusa ma więcej miłosierdzia dla nas od Syna?

Oczywiście nie. Podobnie jak Mojżesz nie był bardziej dobry od Pana.

Taki jest porządek miłosierdzia. Jezus wstawia się do Ojca. Maryja do Jezusa.

Nawet … my możemy za innych!
Rozumieć wiarę Artykuły o wierze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij