Drzwi Bernwarda

Dwa lata temu dane było mi zobaczyć piękne miasto Hildesheim w Niemczech. Urzekła mnie romańska Katedra Mariacka, a w jej wnętrzu przepiękne Drzwi Bernwarda. Ich wiek datuje się na  rok 1015. To dwudrzwiowe wrota z brązu o wysokości 4,72 m i szerokości 2.30 m, ważą 2 tony. Można z nich odczytać sceny ze Starego Testamentu oraz obrazy z życia Jezusa z Nowego Testamentu.

Dziś jest piąty dzień w oktawie Świąt Bożego Narodzenia, w którym obchodzimy pamiątkę ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej. To był dzień spotkania starca Symeona z Bogiem. Także ten obraz jest widoczny na Drzwiach.

 

2 odpowiedzi do artykułu “Drzwi Bernwarda

  1. Maria

    Tez miałam okazję tam być… Córka, studiująca wtedy dodatkowo Historię Sztuki, tam nas pokierowała, aby zobaczyć perełkę sztuki wczesnoromańskiej – katedrę. Utkwił mi też obraz wijącego się krzewu różanego i związana z tym legenda powstania oraz różne obiekty z brązu z czasów średniowiecznych… Ciekawe 🙂

  2. Mirella Czajkowska-Turek

    Katedra z Hildesheim czeka w kolejce do Galerii Pereł:))) Dziś wybrałam Drzwi także ze względu na Symeona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij