Eliasz…a słowo jego płonęło jak pochodnia

Następnie powstał Eliasz, prorok jak ogień, a słowo jego płonęło jak pochodnia. On głód na nich sprowadził, a swoją gorliwością zmniejszył ich liczbę. Słowem Pańskim zamknął niebo, z niego również trzy razy sprowadził ogień. Jakże wsławiony jesteś, Eliaszu, przez swoje cuda i któż się może pochwalić, że tobie jest równy? Ty, który zostałeś wzięty w skłębionym płomieniu, na wozie, o koniach ognistych. O tobie napisano, żeś zachowany na czasy stosowne, by uśmierzyć gniew przed pomstą, by zwrócić serce ojca do syna, i pokolenia Jakuba odnowić. Szczęśliwi, którzy cię widzieli, i ci, którzy w miłości posnęli, albowiem i my na pewno żyć będziemy.
Syr 48,1-4.9-11

Eliasz, zwany prorokiem ognia, bezkompromisowy, porywczy, całkowicie zawierzył siebie Bogu. Czy dlatego tak mocno nasuwa się porównanie z Janem Chrzcicielem? Jezus mówi wyraźnie i dobitnie : Lecz powiadam wam: Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli (Mt 17,10-13)

Nie wolno nam przeoczyć znaków!

Perły Słowa

Odpowiedź do artykułu “Eliasz…a słowo jego płonęło jak pochodnia

  1. Tomasz

    Spotkałem się z interpretacją, że Jan był Eliaszem w sensie posiadania jego Ducha. Natomiast, być może jeden z dwóch świadków z księgi Apokalipsy będzie Eliaszem. Tak przynajmniej sądzili pierwsi ojcowie Kościoła. Rzecz jest tajemnicza i nie czuję się w tej materii kompetentny. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij