Góra Krzyży na Litwie

Góra Krzyży, to wzgórze położone kilkanaście kilometrów na północ od miasta Szawle, na Żmudzi, na Litwie. Pierwsze krzyże zaczęto stawiać na tym wzgórzu już w XIV wieku… a dla upamiętnienia przyjęcia chrztu przez Żmudzinów (w 1413 roku), w miejscu tym, w roku 1430, postawiono kapliczkę.

W czasie i po powstaniu listopadowym a później i powstaniu styczniowym, stawiano nadal krzyże na wzgórzu, jako hołd oddawany tym, którzy zginęli w walce o niepodległość, zesłanym na Sybir i tym, którzy byli prześladowani przez carat.

Od końca XIX w. na Górze Krzyży stoi również czternaście stacji Drogi Krzyżowej.

Krzyże przynoszono tutaj nadal w czasie II wojny światowej i w czasach komunizmu. Władze Związku Radzieckiego, w latach 1941 – 1990  niejednokrotnie próbowały zniszczyć to święte miejsce i zrównać je z ziemią , wymuszając również zakaz tam pielgrzymowania. Jednak, w tych trudnych czasach, tradycja tego miejsca nie dała się zniszczyć i ciągle się odradzała ze wzmożoną siłą. Ludzie wytrwale stawiali krzyże w nocy, narażając się na prześladowania.

Ważnymi wydarzeniami w dziejach Góry Krzyży, był „Marsz Niepodległości i Nadziei” w kwietniu 1990 roku, w rocznicę wywiezienia na Sybir tysięcy rodzin litewskich; pielgrzymujący ustawili wtedy tysiące krzyży dla upamiętnienia ofiar stalinizmu jak i dla uczczenia odzyskania przez Litwę niepodległości. W dniu 02.09.1993r. Papież Jan Paweł II pielgrzymował do tego miejsca i odprawił na górze Mszę Św. w intencji litewskich męczenników za wiarę i całej chrześcijańskiej Europy.

W 1990 roku, w odległości około 300 m od góry zbudowany został Klasztor Franciszkanów, gdzie mieści się kaplica i dom pielgrzyma.

Krzyży stale przybywało i przybywa do dziś. Stawiane są, bądź podwieszane na już stojących, różnej wielkości, od ogromnych kilkumetrowych aż po miniaturowe, w intencji nadziei, przyszłości, jako symbole zadumy, wiary bądź jako wota dziękczynne. Litwini, od czasu odzyskania niepodległości, przynoszą je tutaj również z powodu ślubu, narodzin dzieci lub śmierci bliskich. Szacuje się, że łącznie jest tutaj około 200 tysięcy krzyży stojących i wiszących, różnych rozmiarów.

Na Górę Krzyży przyjeżdżają litewscy pielgrzymi rozsiani po całym świecie; również nasi Rodacy stawiają tutaj swoje krzyże i odwiedzają to miejsce z pobudek patriotycznych i religijnych.

Góra Krzyży jest miejscem kultu i symbolem wiernego trwania Litwy przy wierze katolickiej jak również symbolem litewskich dążeń niepodległościowych. Jest to wyjątkowe, niepowtarzalne i jedyne takie sakralne miejsce na świecie.

Na Litwie wyrób krzyży to jeden z najbardziej wyjątkowych rodzajów rzemiosła, który wpisany został na Listę Arcydzieł Niematerialnego i Słownego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Gdzieś wśród tego „morza” krzyży znajduje się także mój i męża mały krzyżyk z prośbą do Boga i w hołdzie poległym patriotom w walkach niepodległościowych.

 

 

 

Odpowiedź do artykułu “Góra Krzyży na Litwie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij