Góra Krzyży na Litwie

Góra Krzyży, to wzgórze położone kilkanaście kilometrów na północ od miasta Szawle, na Żmudzi, na Litwie. Pierwsze krzyże zaczęto stawiać na tym wzgórzu już w XIV wieku… a dla upamiętnienia przyjęcia chrztu przez Żmudzinów (w 1413 roku), w miejscu tym, w roku 1430, postawiono kapliczkę.

W czasie i po powstaniu listopadowym a później i powstaniu styczniowym, stawiano nadal krzyże na wzgórzu, jako hołd oddawany tym, którzy zginęli w walce o niepodległość, zesłanym na Sybir i tym, którzy byli prześladowani przez carat.

Od końca XIX w. na Górze Krzyży stoi również czternaście stacji Drogi Krzyżowej.

Krzyże przynoszono tutaj nadal w czasie II wojny światowej i w czasach komunizmu. Władze Związku Radzieckiego, w latach 1941 – 1990  niejednokrotnie próbowały zniszczyć to święte miejsce i zrównać je z ziemią , wymuszając również zakaz tam pielgrzymowania. Jednak, w tych trudnych czasach, tradycja tego miejsca nie dała się zniszczyć i ciągle się odradzała ze wzmożoną siłą. Ludzie wytrwale stawiali krzyże w nocy, narażając się na prześladowania.

Ważnymi wydarzeniami w dziejach Góry Krzyży, był „Marsz Niepodległości i Nadziei” w kwietniu 1990 roku, w rocznicę wywiezienia na Sybir tysięcy rodzin litewskich; pielgrzymujący ustawili wtedy tysiące krzyży dla upamiętnienia ofiar stalinizmu jak i dla uczczenia odzyskania przez Litwę niepodległości. W dniu 02.09.1993r. Papież Jan Paweł II pielgrzymował do tego miejsca i odprawił na górze Mszę Św. w intencji litewskich męczenników za wiarę i całej chrześcijańskiej Europy.

W 1990 roku, w odległości około 300 m od góry zbudowany został Klasztor Franciszkanów, gdzie mieści się kaplica i dom pielgrzyma.

Krzyży stale przybywało i przybywa do dziś. Stawiane są, bądź podwieszane na już stojących, różnej wielkości, od ogromnych kilkumetrowych aż po miniaturowe, w intencji nadziei, przyszłości, jako symbole zadumy, wiary bądź jako wota dziękczynne. Litwini, od czasu odzyskania niepodległości, przynoszą je tutaj również z powodu ślubu, narodzin dzieci lub śmierci bliskich. Szacuje się, że łącznie jest tutaj około 200 tysięcy krzyży stojących i wiszących, różnych rozmiarów.

Na Górę Krzyży przyjeżdżają litewscy pielgrzymi rozsiani po całym świecie; również nasi Rodacy stawiają tutaj swoje krzyże i odwiedzają to miejsce z pobudek patriotycznych i religijnych.

Góra Krzyży jest miejscem kultu i symbolem wiernego trwania Litwy przy wierze katolickiej jak również symbolem litewskich dążeń niepodległościowych. Jest to wyjątkowe, niepowtarzalne i jedyne takie sakralne miejsce na świecie.

Na Litwie wyrób krzyży to jeden z najbardziej wyjątkowych rodzajów rzemiosła, który wpisany został na Listę Arcydzieł Niematerialnego i Słownego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Gdzieś wśród tego „morza” krzyży znajduje się także mój i męża mały krzyżyk z prośbą do Boga i w hołdzie poległym patriotom w walkach niepodległościowych.

 

 

 

Odpowiedź do artykułu “Góra Krzyży na Litwie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi