Haczów. Drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP

 

Kolejny upalny dzień zeszłorocznego lata. Żeby dotrzeć do Haczowa, trzeba było nieco zboczyć z trasy Sanok- Krosno. Już z daleka widoczna była ogromna bryła kościoła w Haczowie. Przed wejściem do kościoła, znaleźliśmy ochłodę nad rzeką Wisłok.

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, sprawia ogromne wrażenie. Jest prawdopodobnie największym gotyckim drewnianym kościołem w Europie, i być może w Polsce.

Wewnątrz urzekają polichromie, niestety większość wymaga restauracji.

Mnie najbardziej zachwyciła figura Matki Boskiej Bolesnej, jej majestat i powaga wobec śmierci ukochanego Syna.

To wielka radość, że w Polsce mamy tak piękne obiekty sakralne, które pozwalają na przeżywanie bliskości Stwórcy.  Budowane przed wiekami, z pietyzmem, zachowane pomimo zamętów historii…to wielki dar.

 

 

 

Kościół w Haczowie Domy Modlitwy

2 odpowiedzi do artykułu “Haczów. Drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP

  1. Tomasz

    Polichromie piękne, ale chyba najfajniejsze musi być uczucie „omodlonego powietrza” jakbtyokna, portalu na Niebo… Dziedzictwo tych, co przed nami mieszkali na polskiej ziemi.

    1. Mirella

      To prawda…jest skupienie:) i serce nasłuchuje dźwięków przeszłości….niezwykła świadomość że jesteśmy jednością z innymi ludźmi i z Bogiem który trwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij