Hebdów- perła Małopolski

 

Ponorbertański, gotycko-barokowy zespół kościelno-klasztorny fundowany w 1160roku, usytuowany na malowniczym wzgórzu, w zakolu Wisły, niedaleko Nowego Brzeska, zaledwie 20 km od Krakowa przy trasie na Sandomierz, należy do najcenniejszych pomników architektury gotyckiej i barokowej w Małopolsce.Jest drugim, po Tyńcu, najstarszym założeniem klasztornym w Malopolsce. Obecnie w obiekcie mieści się pijarskie Centrum Wiary i Kultura oraz Hotel św. Norberta.

Największym skarbem Sanktuarium Matki Bożej Hebdowskiej i zarazem celem pielgrzymów jest przepiękny wizerunek Maryi z Dzieciątkiem z ok. 1400 r. wrzeźbiony w drewnie lipowym, wysoki na 124 centymetrów. Rzeźba nieznanego artysty góruje w niszy nad  ołtarzem głównym. Postać Madonny z Dzieciątkiem w typie „krakowskim”, przypomina Gaździnę z Ludźmierza.

15 sierpnia 2003 r., po renowacji figura została uroczyście poświęcona. Słynącą łaskami postać Madonny otaczają różne wota, w tym  dwa niezwykłe – za pośrednictwem ks. infułata Jerzego Bryły z Krakowa,  swoją piuskę i różaniec w 2004 r. przekazał w darze Pani Nadwiślańskiej Jan Paweł II.  Prośby pątników i podziękowania za otrzymane łaski  sanktuarium w Hebdowie w spisywane są specjalnej księdze.

Sensacyjnego odkrycia dokonali w 2008 r. konserwatorzy sztuki, odnawiający XIX-wieczny obraz Matki Bożej Starobrzeskiej w ołtarzu bocznym. Okazało się, że pod nim kryje się jeszcze jeden, starszy. To gotycki wizerunek Madonny z Dzieciątkiem datowany na ok. 1460 r. namalowany temperą na desce  w stylu Hodegetrii (Przewodniczki), prezentuje typ Matki Bożej „piekarskiej”.  Przepięknej urody Madonna przedstawiona jest frontalnie, trzyma na lewym ramieniu Dzieciątko Jezus. Ubrana jest w ciemnogranatowy płaszcz. Chrystus w lewej dłoni trzyma księgę, prawą wznosi do błogosławieństwa.

 

 

Odpowiedź do artykułu “Hebdów- perła Małopolski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi