Hebdów- perła Małopolski

 

Ponorbertański, gotycko-barokowy zespół kościelno-klasztorny fundowany w 1160roku, usytuowany na malowniczym wzgórzu, w zakolu Wisły, niedaleko Nowego Brzeska, zaledwie 20 km od Krakowa przy trasie na Sandomierz, należy do najcenniejszych pomników architektury gotyckiej i barokowej w Małopolsce.Jest drugim, po Tyńcu, najstarszym założeniem klasztornym w Malopolsce. Obecnie w obiekcie mieści się pijarskie Centrum Wiary i Kultura oraz Hotel św. Norberta.

Największym skarbem Sanktuarium Matki Bożej Hebdowskiej i zarazem celem pielgrzymów jest przepiękny wizerunek Maryi z Dzieciątkiem z ok. 1400 r. wrzeźbiony w drewnie lipowym, wysoki na 124 centymetrów. Rzeźba nieznanego artysty góruje w niszy nad  ołtarzem głównym. Postać Madonny z Dzieciątkiem w typie „krakowskim”, przypomina Gaździnę z Ludźmierza.

15 sierpnia 2003 r., po renowacji figura została uroczyście poświęcona. Słynącą łaskami postać Madonny otaczają różne wota, w tym  dwa niezwykłe – za pośrednictwem ks. infułata Jerzego Bryły z Krakowa,  swoją piuskę i różaniec w 2004 r. przekazał w darze Pani Nadwiślańskiej Jan Paweł II.  Prośby pątników i podziękowania za otrzymane łaski  sanktuarium w Hebdowie w spisywane są specjalnej księdze.

Sensacyjnego odkrycia dokonali w 2008 r. konserwatorzy sztuki, odnawiający XIX-wieczny obraz Matki Bożej Starobrzeskiej w ołtarzu bocznym. Okazało się, że pod nim kryje się jeszcze jeden, starszy. To gotycki wizerunek Madonny z Dzieciątkiem datowany na ok. 1460 r. namalowany temperą na desce  w stylu Hodegetrii (Przewodniczki), prezentuje typ Matki Bożej „piekarskiej”.  Przepięknej urody Madonna przedstawiona jest frontalnie, trzyma na lewym ramieniu Dzieciątko Jezus. Ubrana jest w ciemnogranatowy płaszcz. Chrystus w lewej dłoni trzyma księgę, prawą wznosi do błogosławieństwa.

 

 

Odpowiedź do artykułu “Hebdów- perła Małopolski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij