Historia Kościoła pod wyzwaniem św. Stanisława w Bandera, Texas

Historia Kościoła pod wezwaniem św Stanisława zaczyna się kiedy ks Biskup z Galveston, Texas wyjechał do Europy by szukać księży, którzy podjęliby pracę wśród niemieckich imigrantów. Wybrał 4 franciszkanów, wśród których był ks Leopold Moczygemba. Przybyli do Galveston w 1852 r
Ks Moczygemba po kilku latach chciał sprowadzić do Texasu swoich przyjaciół i rodzinę z Górnego Śląska. Napisał list z nadzieją, ze przekona Ślązaków by opuścili swój kraj i przybyli do Texasu.
Polska w tamtym czasie przeżywała ogromny kryzys ekonomiczny, wojna krymska, choroby; tyfus i cholera, wiec Polskie rodziny na Górnym Śląsku mając przed sobą piękną perspektywę Texasu, ukazana przez ks Moczygemba, gdzie Texas jako wolny kraj może dać okazje do zbudowania lepszego życia, rozpoczęli powolna imigrację,która rozpoczęła się w 1854 r
W 1854 r, 150 Polaków z Górnego Śląska wsiedli na statek „Weser” i po 2 miesiącach w bardzo trudnych warunkach na statku dopłynęli do Galveston w grudniu 1854 r, gdzie rozpoczęli kolejna podróż w stronę San Antonio. Ks Moczygemba przybył, by powitać swoich rodaków i wyruszył wraz z częścią rodzin w stronę Panna Maria,gdzie odprawił im pierwsza Msze św. Było to Boże Narodzenie, a Msza św została odprawiona pod dębem.
Szesnaście pozostałych polskich rodzin wyruszylo na zachód od San Antonio – Bandera,która została założona przez Charles de Montel, John James i John Herndon w 1854 roku.
Kiedy Polacy przybyli do Bandery nie mieli nawet gdzie mieszkać. Zaczęli budować coś w rodzaju surowych chatek by mieć dach nad głowa.
Nowe życie Polaków w Bandera było pełne nowych niebezpiecznych wyzwań; walka z gorącym klimatem, wrogo nastawionych Indian i grzechotnikami.
( nie będę opisywać okrucieństwa Indian )
Życie było bardzo ciężkie, ale Polacy byli zdeterminowani by odnieść sukces i przezwyciężyć wszystkie przeszkody.
Krótko po tym jak przybyli do Bandery musieli przeżyć suszę 1855-1856
Zdeterminowani,dzięki rożnym umiejętnościom rozpoczęli osiedlać się budować kwitnąca społeczność. Kupili ziemie i rozpoczęli budować domy.
Mimo ciężkiej pracy znaleźli czas by zbudować najważniejsze centrum ich społeczności – kościół.
Ich życie było skoncentrowane na ich wierze, kościół został wybudowany w 1858 r a opiekę duchowa sprawował ks. Antoni Rossadowski, który przyjeżdżał do Bandery z Panna Maria dwa razy w miesiącu.
Parafianie spotykali się każdej niedzieli na modlitwie, odmawianiu psalmów, różańca i nabożeństwie do Matki Bożej Częstochowskiej.

Odpowiedź do artykułu “Historia Kościoła pod wyzwaniem św. Stanisława w Bandera, Texas

  1. Tomasz

    Jak dzielni potrafili być moi rodacy:) Ileż siły dała im wiara:) Jak trwałe są jej skutki. Niesamowite!

    Piękny kościół:) Dziękuję Alicjo za podróż w czasie, przestrzeni i … wierze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij