Hurt. Ballada o bólu


Trent Reznor urodzony 1965, to  lider zespołu amerykańskiego Nine Inch Nails, grającego rock industrialny.220px-Trent-Reznor_2009
Jego muzykę, zwłaszcza z drugiego albumu The Downward Spiral, krytycy uznali za przełomową w historii muzyki. Porównuje się ją z The Wall Pink Floyd. Dlaczego muzyk który osiąga sukcesy, sięga po alkohol i narkotyki? Czy tam szuka natchnienia? Reznora dopadła depresja, alkohol, problemy emocjonalne. Podczas pobytu w Londynie w 2007, zażył białą chińską heroinę, musiał być reanimowany.

Ballada Hurt to piosenka o uzależnieniu. Reznor śpiewa swoim  pięknym barytonem, jest spokojny, słychać pewną dozę rezygnacji. To muzyka fortepianu narasta szybciej niż  emocje wykonawcy, poprzez  coraz mocniejsze akordy. Głos wokalisty dopiero po chwili dogania dźwięk instrumentu, by z szeptu przerodzić się w rozpaczliwy krzyk, krzyk rozpaczy człowieka, który wie, że zawiódł.

Ale o tym dowiedziałam się znacznie później, bo pierwszą wersją piosenki usłyszanej przeze mnie była zaśpiewana przez Johny`ego Casha, piosenkarza country. Cash miał już 71 lat kiedy ją nagrał. Był umierający. Stało za nim kolosalne doświadczenie sceniczne, był idolem dla wielu pokoleń muzycznych. Także i jego nie ominął nałóg. Amfetamina była bardzo popularna w końcówce lat 50 ubiegłego wieku. Stawiała na nogi podczas wielogodzinnych koncertów, leczyła kompleksy. Casha wyzwoliła z nałogu religia i miłość do kobiety.

To, co uderza w jego wersji to łagodność melodii. To na pewno zasługa gitary, której był niekwestionowanym królem. Głos piosenkarza jest prawie beznamiętny. W jego wykonaniu ponownie instrument, gitara, przenosi w swoim dźwięku emocje, ukryte na dnie serca. Dopiero w kulminacji pojawiają się brutalne, mroczne dźwięki pianina.. Wykonanie Casha wywołuje poczucie, że jest to jego spowiedź całego życia. Czy jest żal za popełnione grzechy? Przypatrzcie się obrazom pojawiającym się jak bolesne flesze pod koniec klipa. Kto jest  na tych obrazach? Ja nie mam wątpliwości, że Cash żałował za swoje grzechy.220px-JohnnyCash1969

 

Hurt w języku angielskim, jako czasownik oznacza ranić, okaleczać; jako rzeczownik to ból , uraza. Obydwaj mężczyźni zranili siebie, nie ma wątpliwości, że okaleczali swoich bliskich.

Która wersja jest lepsza? Reznor, kiedy usłyszał wersję Casha, stwierdził, że jest tak dobra, iż postanowił oddać ją staremu artyście.

Ja nie potrafię rozsądzić…

 

 

 

Muzyka Ducha

Odpowiedź do artykułu “Hurt. Ballada o bólu

  1. Tomasz

    Tak niesamowicie dramatyczne… Nie potrafię przestać analizować uzależnienia z naukowego i duchowego punktu widzenia. Wszystkie typy są jakoś podobne. Jedynym bezpiecznym wyjściem jest poznać Boga, ale by to się stało trzeba go chcieć. Pamiętam świadectwo – http://perlyswietlne.net/wieslawa-jindraczka-wolanie-z-otchlani-ciemnosci-do-nieistniejacego/. Wiesław był narkomanem dwadzieścia lat! Aż Pan dał mu w Medjugorie doświadczenie największego przerażenia i ciemności, bu mógł zawołać do Niego i zostać uratowany. Jacy my potrafimy byc pokręceni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi