Idea Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II

                          „Człowiek cierpiący

nie tylko jest użyteczny dla innych,

ale wypełnia niezastąpioną służbę.”

                                                       (Jan Paweł II)

 

Przy opracowaniu n/n tekstu, korzystałam z książki „Niewidzialny Klasztor Jana Pawła II”, której autorem jest Martial Coudou, wyd. Flos Carmeli, Poznań 2010.

 

Dzieło Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II narodziło się we Francji, 8 kwietnia 2005 roku, w dniu pogrzebu Papieża Polaka. Założycielem była osoba świecka, diakon, kapelan szpitalny, Martial Codou, człowiek modlitwy i adoracji.

Martial Codou był zwykłym człowiekiem, mężem, ojcem, z zawodu piekarzem, niezbyt gorliwym katolikiem, którego Pan powołał aby głosił swoim życiem Ewangelię. Urodził się w 1954 roku na południu Francji, w 1984 ożenił się i zamieszkał z żoną w La Garde Freinet. Pewnego razu obudził się rano z przekonaniem, ze powinien pojechać na pielgrzymkę; za zgodą żony udał się w 1984 r. z grupą pielgrzymkową i rodzicami do Medjugorie. Owocem tej pielgrzymki było nawrócenie Martiala.

Przemianę Martiala w Medjugorie najlepiej oddaje ten cytat z książki: „Martial posłuchał swojej intuicji, a Pan Bóg zaczął działać. Pozwolił Mu się prowadzić, nie analizując rozumowo następujących po sobie wydarzeń. Najpierw, u celu pielgrzymkowej podróży, doświadczył mocno miłości Boga i miłości Maryi. Poczuł jakby ktoś położył mu rękę na ramieniu i wyprowadził z kościoła. Na dziedzińcu podszedł do jakiegoś człowieka i poprosił o spowiedź. Istotnie był to kapłan. Po trwającej półtorej godziny spowiedzi Martial wziął udział w Eucharystii, podczas której Jezus dał mu do zrozumienia, że to On – Bóg wychodzi Sam z inicjatywą miłości. Serce Martiala przepełniała radość i coś zupełnie dla niego nowego: apostolski zapał.”

Po powrocie z Medjugorie, po nieporozumieniach w rodzinie i pracy, związanych ze swoim nawróceniem, Martial zaczął budować swoje życie duchowe powoli, na solidnym fundamencie, powodując z czasem swoją postawą, nawrócenie żony i całej rodziny. W 2003r. rozpoczął swoją posługę wśród chorych. Każdego dnia późnym wieczorem poświęcał kilka godzin na modlitwę przed Najświętszym Sakramentem w prywatnej kaplicy. Podczas tych adoracji, w dniu 08.04.2005r. doświadczył natchnienia dotyczącego Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II, odczuwając, że intuicja pochodzi od zmarłego Papieża.

Martial, kierując się przesłaniem św. Jana Pawła II, które wyrażało się w szerzeniu dobra w wymiarach ofiary z siebie i duchowej pomocy bliźnim oraz mając doświadczenie w posługiwaniu chorym odkrył, że Kościół potrzebuje daru ze strony ludzi słabych, chorych, niepełnosprawnych i poranionych. Takim darem był też sam Papież Jan Paweł II, szczególnie pod koniec swojego życia, związanego z chorobą, słabościami i ograniczeniami.

Niewidzialny Klasztor Jana Pawła II został więc pomyślany jako wspólnota osób duchownych i osób świeckich cierpiących i samotnych, leżących w szpitalach, żyjących w swoich mieszkaniach, domach starców i więzieniach oraz ich opiekunów, którzy z miłością ofiarowują swoje cierpienia i słabości w zjednoczeniu z Chrystusem Ukrzyżowanym, w intencji rodzin i Kościoła, włączając się w dzieło zbawienia świata. Ofiarowujący swe cierpienia za Kościół stanowią jego podporę, jakby filary wspierające budowlę.

Martial, otrzymując natchnienie powołania Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II (NKJPII), odzwierciedlił je w swoim umyśle, w formie obrazu, który został namalowany wg. jego intuicji, przez Marię-Teresę Ruffray 15.08.2007r.(Imprimatur: Dominik Rey, Biskup Frejus-Toulon, 19.04.2009r., w święto Bożego Miłosierdzia).

Krótki opis obrazu:

W centralnym miejscu obrazu pokazany jest krzyż. Ludzie poruszający się po chwiejącej się poziomej belce życia doczesnego, pokazani są podczas codziennych zajęć, rozchwiani pomiędzy dobrem i złem, utrzymujący się w stanie duchowej równowagi tylko dzięki temu, że belka podtrzymywana jest przez dwa filary. Lewy filar tworzą małe dzieci, w tym niewinne ofiary aborcji oraz dzieci przedwcześnie zmarłe, bądź dotknięte ciężkimi chorobami; pokazany klucz jest symbolem wielkiej mocy tych małych męczenników, którzy są w stanie otworzyć nam niebo. Prawy filar to osoby społecznie „bezwartościowe”, wyizolowane z powodu choroby, niepełnosprawności, starości czy uwięzienia lub braku miłości. Oba filary spoczywające w rękach Maryi, uczestniczą w misji odkupieńczej i wstawienniczej Chrystusa, przez ofiarę ich modlitw i cierpień. Pionowa belka krzyża, przechodząca przez Kościół (Bazylika św. Piotra w Rzymie), pokazuje nam drogę do nieba. Spoczywa na Maryi, przedstawionej jako Niepokalana Królowa Wszechświata, jako opiekunka całego NKJPII i jako Matka Kościoła, która wstawia się do Boga o zbawienie dla ludzi. Hostia na drugim planie zaświadcza, że NKJPII jest rzeczywistością „eucharystyczną”. Na dwóch końcach belki wpisane są Alfa i Omega pokazujące, że wszystko wypełnia się w Chrystusie, który jest początkiem i końcem wszystkiego. Po lewej stronie od głowy Maryi usytuowana jest sylwetka św. Jana Pawła II, jako czciciela Maryi i patrona Niewidzialnego Klasztoru. Końce poprzecznej belki łączy tęcza jako symbol przymierza między Bogiem a ludźmi, dopełnione przez Chrystusa. Obecność  Ciała i Krwi Chrystusa dopełnia obraz Niewidzialnego Klasztoru, ponieważ z nimi złączone są codzienne nasze cierpienia, ofiarowane podczas Mszy św. – kielich pod lewym filarem oznacza, że małe dzieci, które umarły bez chrztu, zostały ochrzczone we Krwi Chrystusa, natomiast hostia pod prawym filarem ukazuje, że cierpienia ziemskie złączone są z cierpiącym Ciałem Chrystusa.

Idea Niewidzialnego Klasztoru przeniknięta jest duchem maryjnym, odwołuje się do dogmatu świętych obcowania oraz Bożego Miłosierdzia. Jego zadaniem jest realizacja przesłania św. Jana Pawła II, wyrażającego się w ofiarowaniu swego życia Panu Jezusowi, dostrzeżenia roli osób cierpiących i uznanie mocy modlitwy wstawienniczej oraz ofiarowanie osobistych cierpień i wyrzeczeń w intencjach Kościoła.

Osoby włączone w Niewidzialny Klasztor Jana Pawła II przez swoje modlitwy i ofiarę cierpienia, wypraszają łaski dla całego Kościoła i świata. Sposobami uczestnictwa w tej wspólnocie są między innymi: Msza Święta, medytacja Słowa Bożego i Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Niewidzialny Klasztor Jana Pawła II w ostateczności prowadzi do odkrywania sensu cierpienia, w konsekwencji do odkrywania sensu swojego życia przez te osoby, które czują się poranione, bezwartościowe, odsunięte przez społeczeństwo na margines życia; do doświadczania przez nie radości i miłości.

Jest on wspólnotą ofiarowania i modlitwy i nie tworzy wspólnot klasztornych w tradycyjnym znaczeniu.

2 odpowiedzi do artykułu “Idea Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II

  1. Tomasz

    Królestwo Boże ma witalność samego Pana i nie dziwią mnie nowe inicjatywy. Ta może pomóc odnaleźć się osobom samotnym i cierpiącym. Począć łączność ze sobą i Bogiem. Doświadczyć sensu…

  2. Maria

    Patrząc z punktu „ziemskiego”, ta działalność to zmiana jakości życia ludzi „wykluczonych”, to znalezienie sensu życia w cierpieniu i przewlekłej chorobie… Każdy taki stan powoduje  ból somatyczny, psychiczny i duchowy…

    Czy łatwe jest spojrzenie cierpiącego, chorego człowieka na swoją sytuację?  Jest tragiczne… Poczucie własnej wartości spada do zera, równolegle z poczuciem jakości życia…

    I oprócz pomocy fizyko-psychicznej, można takiego człowieka poprowadzić do znalezienia sensu życia właśnie w ofiarowaniu swojego cierpienia… ale do tego potrzebna jest wiara… człowiek mając wolną wolę sam musi wybrać taką drogę… a przy cierpieniu to jest dodatkowo bardzo trudne z powodu wielu czynników, przeżywanych wtedy przez człowieka…

    Bardzo, bardzo to wszystko trudne… a jednak możliwe do realizowania… i do osiągnięcia radości i spełniania się w aktualnej sytuacji swojego życia…no i pomoc Kościołowi…

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij