Jak mam zrozumieć?

Właśnie wtedy przybył do Jerozolimy oddać pokłon Bogu Etiop, dworski urzędnik królowej etiopskiej, Kandaki, zarządzający całym jej skarbcem, i wracał, czytając w swoim wozie proroka Izajasza. Podejdź i przyłącz się do tego wozu – powiedział Duch do Filipa. Gdy Filip podbiegł, usłyszał, że tamten czyta proroka Izajasza: Czy rozumiesz, co czytasz? – zapytał. A tamten odpowiedział: Jakżeż mogę /rozumieć/, jeśli mi nikt nie wyjaśni? I zaprosił Filipa, aby wsiadł i spoczął przy nim. A czytał ten urywek Pisma: Prowadzą Go jak owcę na rzeź, i jak baranek, który milczy, gdy go strzygą, tak On nie otwiera ust swoich. W Jego uniżeniu odmówiono Mu słuszności. Któż zdoła opisać ród Jego? Bo Jego życie zabiorą z ziemi. Proszę cię, o kim to Prorok mówi, o sobie czy o kimś innym? – zapytał Filipa dworzanin. A Filip wychodząc z tego /tekstu/ Pisma opowiedział mu Dobrą Nowinę o Jezusie. W czasie podróży przybyli nad jakąś wodę: Oto woda – powiedział dworzanin – cóż przeszkadza, abym został ochrzczony? Odpowiedział Filip: Można, jeśli wierzysz z całego serca. Odparł mu: Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym. I kazał zatrzymać wóz, i obaj, Filip i dworzanin, zeszli do wody. I ochrzcił go.

(Dz 8, 27‐38)

Czy zawsze rozumiem to, co czytam w Piśmie Świętym? Ojj… nie zawsze. Muszę się ratować przypisami, a czasem idę księdza zadręczać pytaniami. Jest jednak o wiele lepiej niż w czasach, gdy żyłam jakby obok Boga… Przez ciemny las zaczęło się wdzierać Światło 🙂

Teraz wiem, że to Duch Święty mnie prowadzi w zgłębianiu Biblii. Bez Jego pomocy byłabym głucha na Słowo Boże, tak jak bez udziału Ducha człowiek nie jest w stanie się modlić. Bóg przemawia przez Słowo, coraz więcej rozumiem i coraz częściej odnajduję konkretne wskazówki dla siebie.

Filip został posłany do dostojnika etiopskiego, który nie rozumiał, co czyta, ale miał otwarte serce. Dzięki temu przyjął radośnie Dobrą Nowinę, gdy mu Filip wszystko objaśnił. Otwarte sece – oto jeden z podstawowych wymogów do zrozumienia Słowa!

Oczywiście zawsze można i trzeba nawet, w przypadku jakichś wątpliwości, poradzić się kogoś bardziej zaawansowanego od nas: księdza, teologa, kierownika duchowego, katechisty… Często wspólne rozważanie Słowa z braćmi pomaga otworzyć oczy!

O tym, że nawet przebywanie blisko Jezusa przez parę lat, nie daje w pełni poznania, możemy przeczytać w Ewangelii:

Na to On rzekł do nich: „O nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy!  Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?” I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.

Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili nawzajem do siebie: „Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?”

(Łk 24, 25‐27.30‐32)

Więc śmiało można powiedzieć za św. Pawłem: „Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś zobaczymy twarzą w twarz: Teraz poznaję po części, wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany.” (1Kor 13, 12)

 

2 odpowiedzi do artykułu “Jak mam zrozumieć?

 1. Tomasz

  Fascynujące pytanie… Widzimy czytelnika Słowa, który czyta i nie rozumie, a chciałby! Co robi Pan? Wysyła mu pomoc. I to chyba jest klucz do odpowiedzi. Pan chcącemu wyjaśnia Pismo sam przez Ducha i przez Kościół. Nie mniej nadal możemy źle coś pojąć. Przykładem były niesłuszne interpretacje umożliwiające  proces Galileusza. Osobiście wiem, że czas spędzony z Panem i Słowem jego daje zapisanie Słowa w sercu. Często wiem co mówi Słowo na jakiś temat i tylko wystarczy poszukać odpowiedniego wersetu komputerowo:)

  Wielkie wewnętrzne światło…

 2. Puella Clara Autor

  Duch Święty prowadzi Kościół i tych, którzy tego chcą…
  Dlatego wierzę, że wszelkie złe interpretacje są korygowane. Po owocach można poznać…
  Jak słusznie zauważyłeś w tweecie na TT, Tomaszu, potrzebna jeszcze POKORA do przyjęcia Słowa Bożego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij