Kaplica Źródełka (Templo del Pocito) w Guadalupe, Meksyk

Kaplica Źródełka, to jedna z najpiękniejszych barokowych kaplic w Meksyku. Usytuowana jest u stóp wzgórza Tepeyac  w miejscu, gdzie Matka Boża nakazała św. Juanowi Diego zebrać kwiaty dla biskupa Zumarragi. Wg. legendy, tam właśnie wytrysnęło z ziemi źródełko, któremu przypisywano uzdrawiającą moc. Pod koniec XIX w. przeprowadzono analizę  wody  w źródełku i stwierdzono, że posiada w swoim składzie pierwiastki, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

W XVIII w. franciszkański pustelnik zwany ELbeato del Pocito wystąpił z inicjatywą budowy w tym miejscu kaplicy. Prace rozpoczęto w 1777r. na podstawie projektu znanego meksykańskiego architekta Francisca Guerrero y Torresa, a zakończono w 1791r. Budowla powstała w dużej mierze, dzięki składkom mieszkańców stolicy.

Obiekt wyróżnia się niebywałą pięknością i oryginalnością; zbudowany na planie elipsy, do którego dołączono okrągły przedsionek, w którym znajduje się wspominane źródełko. Charakterystyczny jest dla tego obiektu brak kątów prostych a wszystkie elementy architektoniczne oparte są na regularnych łukach. Kopuły pokryte są biało-niebieskimi płytkami azulejo, sprawiając wrażenie stałego falowania; mury wykonane są z czerwonych skał wulkanicznych.

Na wprost wejścia do kaplicy od strony południowej znajduje się piękny, barokowy ołtarz główny. Centralne jego miejsce zajmuje kopia obrazu Matki Bożej z Guadalupe, wykonana przez słynnego malarz Miguela Cabrerę, natomiast cztery boczne ściany kaplicy zdobią obrazy też tego artysty, przedstawiające kolejne objawienia. Sklepienie kopuł zdobią freski w bizantyjskim stylu, wykonane przez Jose Salome Pina, artystę będącego nauczycielem sławnego meksykańskiego muralisty Diego Rivery (jego murale zdobią wnętrza Pałacu Prezydenckiego przy Zocalo w Mexico City, przedstawiające historię Meksyku). Po prawej stronie ołtarza znajduje się bogato rzeźbiona drewniana ambona, podtrzymywana przez postać przypominającą Juana Diego. Na jednej ze ścian, znajduje się szklana trumna, w której umieszczono naturalnej wielkości postać Maryi; pod katafalkiem widnieje napis „Dormicion de la Virgen” (Zaśnięcie Dziewicy).

To pokrótce przedstawiona historia tej kaplicy.

Spacerując po ogrodach Tepeyac, można spotkać jeszcze inne ciekawe obiektu sakralne, oddające cześć i chwałę Maryi, tak ukochanej przez ludy Ameryki i nie tylko…

Domy Modlitwy

 

 

 

3 odpowiedzi do artykułu “Kaplica Źródełka (Templo del Pocito) w Guadalupe, Meksyk

  1. Maria Autor

    Dziękuję Wam… Dla mnie to też ciągle powrót do wspomnień, do przeżyć tam, szczególnie duchowych… I dzięki Perłom, jest to dla mnie „podróż bez biletu” Mirello :)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij