Kicin na szlaku drewnianych kościołów Wielkopolski

Przedstawiana świątynia w Kicinie to następna, znajdującą się na zabytkowym szlaku kościołów drewnianych Wielkopolski.

Kicin to wieś położona około 10 km od Poznania. Najstarsze wzmianki o parafii w Kicinie pochodzą z 1405 roku. Proboszcz był wybierany przez kanoników poznańskiej kapituły; ciekawostką jest to, że w latach 1564-1574 funkcję tę pełnił nasz wielki poeta Jan Kochanowski.

Obecną świątynię wzniesiono z drewna, w latach 1749 – 1751, na miejscu wcześniejszego średniowiecznego kościoła, rozebranego trzy lata wcześniej. Jest to kościół wzniesiony na planie prostokąta, konstrukcji zrębowej, jednonawowy ze zwężającym się prezbiterium, nakryty prostym stropem, zamknięty niewysoką wieżą; dach kryty łupkiem.

Wnętrze kościoła zdobi rokokowa polichromia z motywami girland, pochodząca z ok. połowy XVIII w. Z tego okresu jest też ołtarz główny, ambona, chrzcielnica, 3 ławki kolatorskie oraz dwa neobarokowe ołtarze boczne z obrazami św. Józefa i św. Stanisława.

W ołtarzu głównym znajduje się, pochodząca z 1678 roku, kopia obrazu Matki Boskiej Gostyńskiej Róży Duchownej. Nad wejściem do zakrystii, umieszczona jest kopia obrazu Matki Boskiej Śnieżnej z 1620-30 r., z rzymskiego kościoła Santa Maria Maggiore.

W 1752 r. kościół konsekrował jego fundator – biskup poznański Józef Tadeusz Kierski. Wraz z kościołem konsekrowane były dzwony: Józef, Nepomucen, Stanisław i Wawrzyniec, które zachowały się do dnia dzisiejszego.

Bywamy czasami rodzinnie w tym pięknym kościółku; jest to jedno z miejsc, gdzie można odczuć obecność Pana Boga w naszej codzienności…

 

 

Odpowiedź do artykułu “Kicin na szlaku drewnianych kościołów Wielkopolski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij