Kicin na szlaku drewnianych kościołów Wielkopolski

Przedstawiana świątynia w Kicinie to następna, znajdującą się na zabytkowym szlaku kościołów drewnianych Wielkopolski.

Kicin to wieś położona około 10 km od Poznania. Najstarsze wzmianki o parafii w Kicinie pochodzą z 1405 roku. Proboszcz był wybierany przez kanoników poznańskiej kapituły; ciekawostką jest to, że w latach 1564-1574 funkcję tę pełnił nasz wielki poeta Jan Kochanowski.

Obecną świątynię wzniesiono z drewna, w latach 1749 – 1751, na miejscu wcześniejszego średniowiecznego kościoła, rozebranego trzy lata wcześniej. Jest to kościół wzniesiony na planie prostokąta, konstrukcji zrębowej, jednonawowy ze zwężającym się prezbiterium, nakryty prostym stropem, zamknięty niewysoką wieżą; dach kryty łupkiem.

Wnętrze kościoła zdobi rokokowa polichromia z motywami girland, pochodząca z ok. połowy XVIII w. Z tego okresu jest też ołtarz główny, ambona, chrzcielnica, 3 ławki kolatorskie oraz dwa neobarokowe ołtarze boczne z obrazami św. Józefa i św. Stanisława.

W ołtarzu głównym znajduje się, pochodząca z 1678 roku, kopia obrazu Matki Boskiej Gostyńskiej Róży Duchownej. Nad wejściem do zakrystii, umieszczona jest kopia obrazu Matki Boskiej Śnieżnej z 1620-30 r., z rzymskiego kościoła Santa Maria Maggiore.

W 1752 r. kościół konsekrował jego fundator – biskup poznański Józef Tadeusz Kierski. Wraz z kościołem konsekrowane były dzwony: Józef, Nepomucen, Stanisław i Wawrzyniec, które zachowały się do dnia dzisiejszego.

Bywamy czasami rodzinnie w tym pięknym kościółku; jest to jedno z miejsc, gdzie można odczuć obecność Pana Boga w naszej codzienności…

 

 

Odpowiedź do artykułu “Kicin na szlaku drewnianych kościołów Wielkopolski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi