Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej

Czerna, to wieś położona w województwie krakowskim k/Krzeszowic. W miejscowości tej, w roku 1629 ufundowany został przez Agnieszkę z Tęczyńskich (właścicieli wsi) Firlejową klasztor, jako erem. Klasztorny kościół konsekrowano w 1644r. Zespół klasztorny, położony jest na stoku wzgórza, otoczony lasami. Klasztor ma plan czworoboku, w centrum którego znajduje się niewielki kościół z wieżą. Do zabudowań przylega cmentarz.

Kościół pod wezwaniem św. Eliasza pochodzi z lat 1631-1640 i jest miejscem kultu Matki Bożej Szkaplerznej i św.o.Rafała Kalinowskiego. Wzniesiony jest na planie krzyża, w stylu wczesnobarokowym. W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający św. Eliasza, namalowany przez Tomasza Dolabellę w 1640r. W ołtarzu bocznym umieszczony jest, słynący łaskami, obraz Matki Bożej Szkaplerznej z XVII w., ukoronowany koronami papieskimi przez kard. Franciszka Macharskiego w 1988 r.

W bocznej kaplicy mieści się sarkofag z relikwiami św. o. Rafała Kalinowskiego, Sybiraka, inżyniera i powstańca. Był człowiekiem o niezwykłej szlachetności i wrażliwości, żarliwej wiary. Wstąpił do Karmelu doświadczony cierpieniem, już jako dojrzały mężczyzna. Żył w latach 1835-1907, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1983 r. w Krakowie i kanonizowany w 1991r. w Rzymie. Bardzo ciekawa i święta postać. Jest patronem Sybiraków, także oficerów i żołnierzy, orędownikiem w sprawach trudnych i beznadziejnych. Pielgrzymki do jego grobu odbywały się już przed II wojną światową.

Przed kościołem znajduje się plac, przy którym w 1995 wykonano grotę z pomnikiem biblijnego proroka Eliasza i scenami z jego życia oraz źródełko w kształcie serca z rzeźbą kruka, który wg. Biblii przynosił mu pożywienie. Wzdłuż drogi wiodącej na wzgórze znajdują się stacje drogi krzyżowej oraz kilka kaplic. Na klasztornym podwórku znajduje się studnia kryta gontem, wykuta w skale w latach 1644-1651, później obudowana kopułą.

Po stronie południowej cmentarza ustawiony jest nagrobek Aleksandra Błędowskiego (1788-1831), generała Wojsk Polskich powstania listopadowego.

Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej, oficjalnie od roku 2014, jest Sanktuarium MB Szkaplerznej (MB Czerneńskiej) i miejscem kultu św. o. Rafała Kalinowskiego.

Od lat, przejeżdżając w pobliżu, staramy się tam wstąpić, aby pomodlić się u Matki Bożej i przy grobie św.o.Rafała Kalinowskiego. Miejsce to jest szczególne i naprawdę uduchawia.

 

 

4 odpowiedzi do artykułu “Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej

  1. Puella Clara

    Tomaszu, postać Eliasza przywołana, bo to klasztor karmelitański, a jak wiadomo, Eliasz na górze Karmel sporo czasu przebywał i tam dokonały się niezwykłe dzieła.
    Od kiedy przyjęłam karmelitański Szkaplerz Matki Bożej, pielgrzymka do sanktuarium w Czernej dla mnie to wezwanie :))
    Nie mogę przebywać w górach, ale dzięki Tobie, Mario, mogłam tam się wybrać. Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi