Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej

Czerna, to wieś położona w województwie krakowskim k/Krzeszowic. W miejscowości tej, w roku 1629 ufundowany został przez Agnieszkę z Tęczyńskich (właścicieli wsi) Firlejową klasztor, jako erem. Klasztorny kościół konsekrowano w 1644r. Zespół klasztorny, położony jest na stoku wzgórza, otoczony lasami. Klasztor ma plan czworoboku, w centrum którego znajduje się niewielki kościół z wieżą. Do zabudowań przylega cmentarz.

Kościół pod wezwaniem św. Eliasza pochodzi z lat 1631-1640 i jest miejscem kultu Matki Bożej Szkaplerznej i św.o.Rafała Kalinowskiego. Wzniesiony jest na planie krzyża, w stylu wczesnobarokowym. W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający św. Eliasza, namalowany przez Tomasza Dolabellę w 1640r. W ołtarzu bocznym umieszczony jest, słynący łaskami, obraz Matki Bożej Szkaplerznej z XVII w., ukoronowany koronami papieskimi przez kard. Franciszka Macharskiego w 1988 r.

W bocznej kaplicy mieści się sarkofag z relikwiami św. o. Rafała Kalinowskiego, Sybiraka, inżyniera i powstańca. Był człowiekiem o niezwykłej szlachetności i wrażliwości, żarliwej wiary. Wstąpił do Karmelu doświadczony cierpieniem, już jako dojrzały mężczyzna. Żył w latach 1835-1907, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1983 r. w Krakowie i kanonizowany w 1991r. w Rzymie. Bardzo ciekawa i święta postać. Jest patronem Sybiraków, także oficerów i żołnierzy, orędownikiem w sprawach trudnych i beznadziejnych. Pielgrzymki do jego grobu odbywały się już przed II wojną światową.

Przed kościołem znajduje się plac, przy którym w 1995 wykonano grotę z pomnikiem biblijnego proroka Eliasza i scenami z jego życia oraz źródełko w kształcie serca z rzeźbą kruka, który wg. Biblii przynosił mu pożywienie. Wzdłuż drogi wiodącej na wzgórze znajdują się stacje drogi krzyżowej oraz kilka kaplic. Na klasztornym podwórku znajduje się studnia kryta gontem, wykuta w skale w latach 1644-1651, później obudowana kopułą.

Po stronie południowej cmentarza ustawiony jest nagrobek Aleksandra Błędowskiego (1788-1831), generała Wojsk Polskich powstania listopadowego.

Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej, oficjalnie od roku 2014, jest Sanktuarium MB Szkaplerznej (MB Czerneńskiej) i miejscem kultu św. o. Rafała Kalinowskiego.

Od lat, przejeżdżając w pobliżu, staramy się tam wstąpić, aby pomodlić się u Matki Bożej i przy grobie św.o.Rafała Kalinowskiego. Miejsce to jest szczególne i naprawdę uduchawia.

 

 

4 odpowiedzi do artykułu “Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej

  1. Puella Clara

    Tomaszu, postać Eliasza przywołana, bo to klasztor karmelitański, a jak wiadomo, Eliasz na górze Karmel sporo czasu przebywał i tam dokonały się niezwykłe dzieła.
    Od kiedy przyjęłam karmelitański Szkaplerz Matki Bożej, pielgrzymka do sanktuarium w Czernej dla mnie to wezwanie :))
    Nie mogę przebywać w górach, ale dzięki Tobie, Mario, mogłam tam się wybrać. Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij