Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Przeczycy

 

Parafia w Przeczycy powstała prawdopodobnie w drugiej poł. XIV w. Pierwsza wzmianka o tutejszej parafii pochodzi dopiero z 1470 r. Obecny kościół został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1904-06 według projektu architekta Stanisława Majerskiego z Przemyśla. Ołtarz główny neogotycki z 1913 r. został wykonany także według jego projektu oraz ołtarz boczny w lewej nawie, ambona i chrzcielnica.

Polichromia wnętrza ornamentalna i figuralna o charakterze secesyjnym wykonana została przez Juliana Makarewicza w 1930 r. Witraże w oknach wykonano w 1911 r. w krakowskim zakładzie Żeleńskiego.

Konsekracji kościoła dokonał w 1908 r. sufragan przemyski bp Karol Józef Fischer.

Przeczyca słynie z Sanktuarium łaskami słynącej figury Matki Bożej. Jest to rzeźba wykonana w drzewie lipowym lub gruszkowym, o wysokości 120 cm. Jest nietypowa, ponieważ Maryja trzyma Dzieciątko Jezus nie na lewej ręce, a w prawej.Czas powstania cudownej figury Matki Boskiej Przeczyckiej określa się na lata 1460-1470. Suknia Matki Bożej jest w stylu gotyckim, ale twarze Maryi i Dzieciątka mają wygląd renesansowy. Niektórzy historycy sztuki sugerują, że figura została wyrzeźbiona w jednej ze szkół Wita Stwosza na Węgrzech.

Bardzo słynne w okolicy są przeczyckie odpusty, odbywające się co roku15 sierpnia. W wielu domach gminy Brzostek, uznawane za święto równe Wigilii Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

 

Domy Modlitwy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi