Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Przeczycy

 

Parafia w Przeczycy powstała prawdopodobnie w drugiej poł. XIV w. Pierwsza wzmianka o tutejszej parafii pochodzi dopiero z 1470 r. Obecny kościół został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1904-06 według projektu architekta Stanisława Majerskiego z Przemyśla. Ołtarz główny neogotycki z 1913 r. został wykonany także według jego projektu oraz ołtarz boczny w lewej nawie, ambona i chrzcielnica.

Polichromia wnętrza ornamentalna i figuralna o charakterze secesyjnym wykonana została przez Juliana Makarewicza w 1930 r. Witraże w oknach wykonano w 1911 r. w krakowskim zakładzie Żeleńskiego.

Konsekracji kościoła dokonał w 1908 r. sufragan przemyski bp Karol Józef Fischer.

Przeczyca słynie z Sanktuarium łaskami słynącej figury Matki Bożej. Jest to rzeźba wykonana w drzewie lipowym lub gruszkowym, o wysokości 120 cm. Jest nietypowa, ponieważ Maryja trzyma Dzieciątko Jezus nie na lewej ręce, a w prawej.Czas powstania cudownej figury Matki Boskiej Przeczyckiej określa się na lata 1460-1470. Suknia Matki Bożej jest w stylu gotyckim, ale twarze Maryi i Dzieciątka mają wygląd renesansowy. Niektórzy historycy sztuki sugerują, że figura została wyrzeźbiona w jednej ze szkół Wita Stwosza na Węgrzech.

Bardzo słynne w okolicy są przeczyckie odpusty, odbywające się co roku15 sierpnia. W wielu domach gminy Brzostek, uznawane za święto równe Wigilii Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

 

Domy Modlitwy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij