Kościół parafialny w Piłce

Piłka to wieś, położona w sercu Puszczy Noteckiej, w województwie wielkopolskim, w Gminie Drawsko, nad rzeczką Miała. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1565 roku, natomiast zasadniczy jej rozwój nastąpił w XVIII wieku. Wiele obecnych domów pochodzi z tamtego okresu. Miejscowość liczy około 600 mieszkańców.

Na głównym skrzyżowaniu we wsi stoi figura Chrystusa z 1919 roku, jako wotum wdzięczności za odzyskaną niepodległość.

Pierwszą świątynią w tej miejscowości był kościół drewniany z lat 1764 – 1765, przeniesiony ze wsi Kamiennik, przez właściciela tych terenów Piotra Sapiehę z Wielenia, i powołany jako parafia w 1767 roku.

Obecny kościół parafialny w Piłce, pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, zbudowany został w 1869 roku jako murowany, dzięki staraniom ówczesnego proboszcza Antoniego Prokopa (był proboszczem w latach 1849 – 1884), którego grób znajduje się przy kościele. Kościół konsekrował w 1888 roku ks. bpa Edward Likowski. W roku 1906 dobudowano dwie zakrystie, a w 1994 kaplicę na placu przy kościele.

Świątynia w Piłce to kościół halowy, zbudowany w stylu neoromańskim. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1879 roku; sam ołtarz z rzeźbami apostołów św. Piotra i św. Pawła pochodzi z roku 1869. Ołtarze boczne wraz z obrazem  św. Antoniego Pustelnika też są z tego okresu. Pozostałe malowidła to koniec XIX wieku. Na wieży kościelnej znajdują się trzy dzwony, w tym jeden z 1758 roku, ufundowany przez Piotra Sapiehę. Na terenie przykościelnym znajduje się kaplica Matki Bożej i figury świętych.

Położenie tego zabytkowego kościoła jest bardzo malownicze, a okolica urokliwa, przyciągająca wyjątkowością krajobrazu wielu turystów i letników, szczególnie w okresie wakacyjnym; jest też miejscem bardzo chętnie odwiedzanym w okresie jesiennym, z uwagi na zawsze trafione, obfite grzybobrania.

Modlitwa w tym pięknym kościele, jakby zintegrowanym z otaczającym pięknem przyrody, to poczucie bliskości Boga…

Do parafii rzymskokatolickiej w Piłce, oprócz kościoła w tej miejscowości, należą: kościół filialny w Kwiejcach i kaplica w Kamienniku.

 

(w opracowaniu skorzystano częściowo z danych w Internecie)

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij