Kościół parafialny w Piłce

Piłka to wieś, położona w sercu Puszczy Noteckiej, w województwie wielkopolskim, w Gminie Drawsko, nad rzeczką Miała. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1565 roku, natomiast zasadniczy jej rozwój nastąpił w XVIII wieku. Wiele obecnych domów pochodzi z tamtego okresu. Miejscowość liczy około 600 mieszkańców.

Na głównym skrzyżowaniu we wsi stoi figura Chrystusa z 1919 roku, jako wotum wdzięczności za odzyskaną niepodległość.

Pierwszą świątynią w tej miejscowości był kościół drewniany z lat 1764 – 1765, przeniesiony ze wsi Kamiennik, przez właściciela tych terenów Piotra Sapiehę z Wielenia, i powołany jako parafia w 1767 roku.

Obecny kościół parafialny w Piłce, pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, zbudowany został w 1869 roku jako murowany, dzięki staraniom ówczesnego proboszcza Antoniego Prokopa (był proboszczem w latach 1849 – 1884), którego grób znajduje się przy kościele. Kościół konsekrował w 1888 roku ks. bpa Edward Likowski. W roku 1906 dobudowano dwie zakrystie, a w 1994 kaplicę na placu przy kościele.

Świątynia w Piłce to kościół halowy, zbudowany w stylu neoromańskim. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1879 roku; sam ołtarz z rzeźbami apostołów św. Piotra i św. Pawła pochodzi z roku 1869. Ołtarze boczne wraz z obrazem  św. Antoniego Pustelnika też są z tego okresu. Pozostałe malowidła to koniec XIX wieku. Na wieży kościelnej znajdują się trzy dzwony, w tym jeden z 1758 roku, ufundowany przez Piotra Sapiehę. Na terenie przykościelnym znajduje się kaplica Matki Bożej i figury świętych.

Położenie tego zabytkowego kościoła jest bardzo malownicze, a okolica urokliwa, przyciągająca wyjątkowością krajobrazu wielu turystów i letników, szczególnie w okresie wakacyjnym; jest też miejscem bardzo chętnie odwiedzanym w okresie jesiennym, z uwagi na zawsze trafione, obfite grzybobrania.

Modlitwa w tym pięknym kościele, jakby zintegrowanym z otaczającym pięknem przyrody, to poczucie bliskości Boga…

Do parafii rzymskokatolickiej w Piłce, oprócz kościoła w tej miejscowości, należą: kościół filialny w Kwiejcach i kaplica w Kamienniku.

 

(w opracowaniu skorzystano częściowo z danych w Internecie)

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi