Kosciół pw. Narodzenia NMP w Kotłowie

Kościół położony niezwykle malowniczo na wzgórzu cmentarnym, pamięta początki chrześcijaństwa w Polsce. Na jego południowej romańskiej ścianie, znaleźć można wyryte pogańskie symbole słoneczne. Niezwykła jest rzeźba w ścianie zachodniej, z uwagi na symbolicznego lwa, sądzi się, że  przedstawia św. Marka.

Ta wisząca choinka to podłaźniczka:))

Dziękujemy https://twitter.com/ulmusthic. :))

 

O kościele Podłaźniczka Domy Modlitwy

3 odpowiedzi do artykułu “Kosciół pw. Narodzenia NMP w Kotłowie

 1. Tomasz

  Piękno, wieki tradycji i modlitwy. Prawdziwa Perła.
  Bogata jest Polska. W modlitwie Pan wchodzi raz jeszcze w dzieje… Jak potrzeba uczyć tego Polaków!

  1. Bogna

   Piekno i wieki tradycjii owszem, ale te rzezby i zdobienia w kamieniach pochodza z prastarej swiątyni poganskiej która w tym miejscu sie znajdowała i została zburzona aby stanął tu kosciół kiedy wprowadzano na te ziemie wiare chrzescijanska, ogniem i mieczem. Nie w samej modlitwie wchodził pan, i tego trzeba uczyc Polaków. Miejsce moich korzeni, wracam kiedy tylko moge…

 2. Tomasz

  Wszystko co jest dziełem ludzkim bywa skażone. Wcale nie nie mam na myśli tylko przeszłości. Twoją denominację, moją wspólnotę. „Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy.”  Mieszko przyjął jako władca wiarę, ale daleko mu było do jej ideałów. Decyzja przyjęcia chrześcijaństwa była dobra!

  Pogaństwo, jako wysiłki religijne człowieka przed usłyszeniem Ewangelii, nie jest jednoznacznie czymś złym.  Czy z nasz historię „nieznanego Boga” z Aten? Czytałem wiele relacji misjonarzy, którzy zdziwieni spotykali się z plemionami gotowymi na Ewangelię wskutek ich przekazów religijnych!

  On z jednego /człowieka/ wyprowadził cały rodzaj ludzki, aby zamieszkiwał całą powierzchnię ziemi. Określił właściwie czasy i granice ich zamieszkania,  aby szukali Boga, czy nie znajdą Go niejako po omacku. Bo w rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas. Bo w nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, jak też powiedzieli niektórzy z waszych poetów: Jesteśmy bowiem z Jego rodu.” 

  Dzieje Apost. 17:26-28

  Ludzkie wysiłki zasługują na szacunek, potrafią dać dobre efekty, choć  czasem rodzą potworki, jak ofiary z ludzi.

  Nie znam historii tej świątyni, ani motywacji jej budowniczych.  Dlaczego w miejscu starej pogańskiej? Wiem, że czasem kościelne władze, by zmieniać kulturę ludów, zmieniały sens ich świąt. Dla krytyków to była poganizacja kościoła, dla innych rodzaj taktyki zmiany kultury. Osobiście opowiadam się za drugim wariantem. Pozdrawiam Bogna i dziękuję za Twój głos. 🙂

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij