Kościół w Bliznem

Choć kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem imponuje wielkością, nie zapowiada jednak wspaniałości wnętrza. Miejscowość Blizne leży na trasie Rzeszów-Sanok. Dotarliśmy do tego niezwykłego kościoła pod koniec naszych wakacji, kiedy nagle ciepłe dni, przemieniły się w bardzo chłodne i deszczowe. Z ulgą weszliśmy do kościoła poprzez boczne drzwi. Na ławce w przedsionku kościoła siedziała starsza pani, która bystrym spojrzeniem ogarnęła mnie i męża. Spytała: „Chcecie pewnie państwo zobaczyć kościół? To się dobrze składa, bo ja jestem przewodnikiem” I uśmiechnęła się do nas sympatycznie. Z przerażeniem ujrzałam wielki napis „Fotografowanie bezwzględnie zabronione”… Pani zauważyła chyba mój wzrok, bo stwierdziła, że ostatecznie mogę zrobić parę zdjęć, choć rzeczywiście nie powinno się ich robić, zwłaszcza z fleszem.

Kiedy weszliśmy do kościoła, wiedziałam już dlaczego jest to zastrzeżenie…każda część kościoła, za wyjątkiem podłóg, była ozdobiona przepięknymi malowidłami.

Dokładna data budowy kościoła nie jest znana. Wzniesiono go z pewnością w drugiej połowie XV w. z ociosanych bali jodłowych, położonych na dębowej podwalinie. To jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Polsce. W roku 2003 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nad całym kościołem zachowała się jednolita więźba dachowa, tzw. storczykowa.

Na wprost bocznego wejścia rozpościera się nieprawdopodobny  widok sceny Sądu Ostatecznego, namalowana w połowie XVI stulecia na północnej ścianie nawy. Na ścianie południowej i zachodniej można zobaczyć młodsze o sto lat obrazy ufundowane przez bogatszych chłopów. Obrazy przedstawiają sceny biblijne tworząc Biblię Ubogich, by w ten sposób osoby nie potrafiące czytać, mogły poznać Pismo Święte.

Niewątpliwą osobliwością jest malowidło powieszonego Judasza. Według słów pani przewodnik, jest to jedyny jego obraz na świecie, zamieszczony w kościele. Niestety, nie udało mi się tej informacji nigdzie potwierdzić. Obraz widoczny jest tylko od strony prezbiterium i normalnie nie jest widoczny dla wiernych.

 

Domy Modlitwy

 

 

 

2 odpowiedzi do artykułu “Kościół w Bliznem

  1. Mirella

    Zastanawiam się, że tak wiele pięknych kościołów pozostaje nieznanych…
    Natomiast ciekawostką jest to,że pani przewodnik była mieszkanką wsi:)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij