Kościół w Gierczynie (Góry Izerskie)

 

Gierczyn to niewielka wieś, położona na zboczu Grzbietu Kamienickiego, w Dolinie Czarnotki (Góry Izerskie)

Odkryte w pobliżu, na pograniczu z wsią Kotlina, rudy cyny spowodowały rozwój wsi poprzez eksploatację złoża. Prace górnicze trwały przez bardzo długi czas, przerywane przez wojny i inne historyczne zawieruchy. Najbogatsze i najdłużej czynne, bo do 1960 roku, były kopalnie „Reicher Trost” i „Hundsrücken” połączone w jedną kopalnię „Gierczyn”. Do dziś zachowały się pomiędzy Gierczynem a Kotliną ślady górniczej przeszłości wsi, w postaci sztolni i zarośniętych kamiennych hałd.

Jednak moją ciekawość wzbudził kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, wzniesiony w XVI wieku, rozbudowany w 1604 roku. W roku 1653 z polecenia cesarza Ferdynanda III o „redukcji kontrreformacyjnej”,  został przekazany katolikom. W malutkim kościele zachował się późnorenesansowy kasetonowy strop z malowidłami (1602), kamienna chrzcielnica (1557), barokowy ołtarz oraz ambona z XVIII wieku.

 

Domy Modlitwy

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij