Muzyka koptyjskich chrześcijan w Etiopii

Kapłan etiopski

Kapłan etiopski

Etiopia i Armenia to pierwsze kraje, które przyjęły chrześcijaństwo. Etiopia rozwijała się potem często w izolacji. Wytworzyła zupełnie oryginalną muzykę. Towarzyszą jej obrazy pozwalające odgadnąć treść:) Posłuchajmy – playlista.

Muzyka Ducha

Informacje:

Duchowny Kościoła etiopskiego

Etiopski Kościół Ortodoksyjny Tewahedo (amh. የኢትዮጵያ ኦርቶዶክስ ተዋሕዶ ቤተ ክርስቲያን; Yäityop'ya ortodoks täwahedo bétäkrestyan) – obrządek chrześcijański w Etiopii, jeden z przedchalcedońskich Kościołów wschodnich.

Powstał w IV wieku. Jego głównym językiem liturgicznym jest gyyz. Posiada wiele elementów wspólnych z judaizmem, np. szabat i obrzezanie. Cechuje go duża liczba postów: dla mnicha trwa on 286 dni w roku, a dla zwykłego wiernego 186 dni. Od powstania podlegał patriarsze koptyjskiemu w Aleksandrii, od 1959 roku jest autokefaliczny. Określanie go mianem "koptyjskiego" oznacza jedynie tyle, że jego liturgia, obyczaje i święte księgi są w dużej mierze wzorowane na Kościele koptyjskim. Do roku 1974 miał status kościoła państwowego, lecz po obaleniu Haile Selassie I stracił ten tytuł. W okresie rządów komunistycznych był prześladowany, ale po jego upadku zaczął odbudowywać swoje struktury. Po tym, jak Erytrea uzyskała niepodległość w roku 1993, od Kościoła etiopskiego oddzielił się Erytrejski Kościół Ortodoksyjny.

Jest to największy z orientalnych Kościołów ortodoksyjnych. Szacuje się, że ma on obecnie 36 milionów wyznawców na całym świecie.

Jest członkiem Światowej Rady Kościołów[1].

Przypisy

Zobacz też

source: https://pl.wikipedia.org/wiki/Etiopski_Kościół_Ortodoksyjny

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi