Najstarsza mapa Ziemi Świętej z VI wieku…

Najstarsze kartograficzne przedstawienie Ziemi Świętej znajduje się w Madabie w Jordanii. Madaba to miasto położone na południowy zachód, około 40 km od Ammanu. W dużej części jest zamieszkałe przez chrześcijan; znane jako „miasto mozaik”.

Najsłynniejsza z nich to mozaika podłogowa, przedstawiająca mapę Ziemi Świętej, znajdująca się w greckim kościele prawosławnym pw. św. Jerzego. Pochodzi z bizantyjskiej świątyni, z około 560 roku, a odkryta została w roku 1884, podczas prac przy budowie, na tym miejscu, nowej świątyni. Przedstawiono na niej tereny Bliskiego Wschodu z okresu bizantyjskiego, od Libanu na północy do delty Nilu na południu oraz pomiędzy Morzem Śródziemnym na zachodzie i Pustynią Arabską na wschodzie. Do dziś zachował się kawałek z niej, na którym widoczna jest Jerozolima z czasów Bizancjum, Morze Martwe, rzeka Jordan i Jerycho. Na mapie oznaczono około 150 miejscowości i miejsc, opisując je w języku greckim.

Mozaika posiadała wymiary w przybliżeniu: 16 metrów długości i 6 metrów szerokości; tworzono ją przez 6 lat i składała się z około 2 milionów elementów. Ciekawostką jest też to, że zorientowana była na wschód, a nie jak obecne mapy na północ. Przypuszcza się, że w taki sposób pielgrzymi orientowali się co do kierunku swoich dalszych podróży.

Mozaikowa mapa Ziemi Świętej z Madaby jest najstarszą mapą tego typu i jednym z cenniejszych źródeł dla biblistów i archeologów. Na mapie szczególnie dokładnie pokazana jest Jerozolima i właśnie dzięki niej, udało się zlokalizować tam wiele obiektów, w czasie prac wykopaliskowych na terenie Starego Miasta.

Zwiedzanie zachowanej części oryginalnych jej elementów, rozpoczęliśmy od zapoznania się z wykonaną reprodukcją całości, w formie ściennej.

 

2 odpowiedzi do artykułu “Najstarsza mapa Ziemi Świętej z VI wieku…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij