Niewierny…święty Tomasz

Było to wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia. Tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, Jezus wszedł, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam! A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: Widzieliśmy Pana! Ale on rzekł do nich: Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę. A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz /domu/ i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: Pokój wam! Następnie rzekł do Tomasza: Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż /ją/ do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym. Tomasz Mu odpowiedział: Pan mój i Bóg mój! Powiedział mu Jezus: Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli. I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej książce, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego.

J 20,19-31

Znamy Tomasza z kart Ewangelii.

Chodźmy także i my , aby razem z Nim umrzeć

J 11,16

 

Panie, nie wiemy dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?

J 14,5

W końcu krzyk „Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę”

Wszelkie emocje, żal, pretensje, żądania mijają kiedy Jezus pozwala na dotknięcie swoich ran. Zobaczył i z miłością pełną pokory wobec Tajemnicy wyznaje „Pan mój i Bóg mój”

To dzięki niemu Pan wypowiedział piękne błogosławieństwo, dla wszystkich tych którzy wierzą, choć nie włożyli palców w Jego rany. Święty Tomasz jest patronem niedowiarków, ale nade wszystko tych, którzy doprawdy chcą „dotknąć” Boga żywego 

 

Perły Słowa Perły inspiracji

 

2 odpowiedzi do artykułu “Niewierny…święty Tomasz

 1. Tomasz

  Mój patron… Było bierzmowanie, a ja byłem niedowiarkiem. Jakbym usłyszał głos: Weź Tomasza, on też taki niedowiarek, niech się męczy. Uznałem to za świetny dowcip i … wybrałem to imię. Minęły lata i Pan doprowadził mnie do wiary i teraz jak Tomasz mu służę (nieużytecznie)! Zadziwia mnie Tomasz. Kochał Jezusa. Był gotowy za niego umrzeć, a jednocześnie był taki nieufny i ostrożny. Tylko jak uwierzył, to dotarł aż do Indii. 🙂 Lubię Tomasza i codziennie proszę go o modlitwę:)
  Ileż mu zawdzięczamy. Choćby Bóstwo Jezusa potwierdzone. Tomasz powiedział Jezusowi: „Pan mój i Bóg mój”, a Jezus to pochwalił! Lub „Kto mnie widzi, widzi i Ojca” Cudowne Słowa dzięki niemu wypowiedziane.

  Ps. Kiedyś nazywałem go niewiernym Tomaszem. Teraz z niedowierzaniem przeczytałem niewierny w tytule … Jakoś dla mnie przestał być niewierny. Niedowiarek, ale niewierność to co innego:)

 2. Puella Clara

  Oglądałam kiedyś film o św. Tomaszu. W pamięci utkwiły mi szczególnie fragmenty obejmujące ucieczkę, kiedy pojmano Jezusa, przerażenie, rozpacz, próby wyparcia, zapomnienia, tęsknota… zdziwienie, promyk nadziei i niedowierzanie, gdy dowiedział się, że inni widzieli Zmartwychwstałego… No i ta słynna scena… Przeogromna radość ‐ „Pan mój i Bóg mój”!

  W pieśni „Pośrodku wielkiego tłumu”, opowiadającej o uzdrowieniu kobiety cierpiącej na krwotok, która po kryjomu, ale z wiarą dotknęła szaty Chrystusa, padają też słowa: „Jeśli chcesz dotknąć Jezusa, możesz dotykać Go wiarą.”
  To naprawdę cudowne doświadczenie :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij