Odzyskać wzrok ducha

 

Hymn o Perle pochodzi z apokryfu „Dzieje Tomasza”, który cieszył się wielką popularnością w starożytności chrześcijańskiej, opowiadając o podróżach apostoła Tomasza po Indiach i o jego śmierci.

Mały książę, zostaje wysłany przez rodziców do Egiptu po perłę, która jest strzeżona przez straszliwego węża. Po wypełnieniu misji książę zostanie dziedzicem królestwa. Mają mu o tym przypominać słowa umowy wypisane w jego sercu. Przed opuszczeniem pałacu mały książę zostawia wspaniałe królewskie szaty, zabiera drogocenny pakunek przygotowany przez rodziców i w towarzystwie opiekunów -przewodników wyrusza do Egiptu

W Egipcie osiedla się w pobliżu węża i czeka na okazję, aby zabrać perłę. Poznaje też młodzieńca, który należy do jego rasy i staje się jego towarzyszem. Aby ukryć cel swojego pobytu przed miejscowymi, książę ubiera się w ich szaty. Mieszkańcy nie dają się jednak oszukać. Podstępnie dają mu spróbować miejscowe pokarmy. Pod ich wpływem młodzieniec zapomina o swej misji i zapada w sen. Rodzice księcia zwołują wielką naradę w królestwie, aby ratować syna. Wysyłają list, podpisany przez wszystkich dostojników , w którym przypominają księciu kim jest i po co wyruszył do Egiptu. List pod postacią orła leci aż do niego i budzi go ze snu. Książę przypomina sobie kim jest, usypia węża, zabiera mu perłę i wyrusza w drogę powrotną. Przez zaufanych posłańców , rodzice wysyłają mu na spotkanie szatę królewską, która staje się dla niego jakby zwierciadłem . Okryty nią przekracza bramę pałacu, oddaje cześć ojcu i dołącza do grona dostojników. Misja została zrealizowana, książę staje się dziedzicem królestwa.

Ta historia ma wiele interpretacji… wierzącym nasuwa się ta jedna- książę to my, posłani do odzyskania naszej perły, nieśmiertelnej duszy, bo w śnie pogrążeni jesteśmy, zachłyśnięci światem, bo zabrakło czujności i konsekwencji…a list to tajemnica Bożego Słowa, upomnienie… przypomnienie o mocy Słowa.

Trzeba bowiem nam nieustannie budzić się, ale także innych budzić, by nie zgubić perły. Osobą, która może nam pomóc, jest Jezus obecny w Sakramentach, zwłaszcza w Eucharystii. Każda Msza Święta to nasza szansa na powrót, na pełne zjednoczenie z Chrystusem.

Należy powrócić do zwykłej pobożności, która jest odpowiedzią na obietnicę Boga.

Potrzeba szukać Skarbu, odzyskać wzrok duszy…a tak pisze o naszej ludzkiej ślepocie św. Teofil

Jeśli powiesz : Pokaż mi swojego Boga, powiem Tobie: pokaż mi człowieka, a ja ci pokażę mojego Boga. A więc pokaż, czy oczy twojej duszy widzą, a uszy twego serca słyszą.

Ci bowiem, którzy widzą oczyma ciała, dostrzegają to wszystko, co dzieje się w tym życiu ziemskim, i wykrywają różnice pomiędzy światłem i ciemnością, bielą i czernią, pięknem i brzydotą (…)

Boga widzą ci, którzy Go potrafią widzieć, to znaczy ci, co mają otwarte oczy duszy. Chociaż bowiem wszyscy mają oczy, u niektórych są one zaćmione i dlatego nie mogą zobaczyć światła słonecznego. Z tego jednak, że ślepi nie widzą, nie wynika, iż słońce nie świeci, lecz że oni są dotknięci ślepotą. Tak i ty masz zaćmione oczy swojej duszy z powodu grzechów (…)

Jeżeli jednak chcesz, możesz zostać wyleczony. Powierz się Lekarzowi, a On nakłuje oczy twojej duszy i twego serca. Któż jest tym Lekarzem? Bóg, który przez Słowo i Mądrość leczy i ożywia.

 

Refleksje spisane na podstawie nauki rekolekcyjnej, którą wygłosił w dniu 22.03.2017 ks. Marcin Ogiolda w kościele pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach

Perły inspiracji

 

4 odpowiedzi do artykułu “Odzyskać wzrok ducha

 1. Tomasz

  Historia niezwykła:) Baśnie mają wiele poziomów interpretacji. Tak historia jest alegorią prawie tylko:) Motyw zagubienia tożsamości i skarbu – perły do zdobycia. To księga Rodzaju! Człowiek ulega kłamstwu Węża i widzi siebie nieprawdziwie … Drogocenna Perła – życie w Bogu, Królestwo Boże ( porównanie Jezusa) jest do zdobycia, ale wąż stara się zakryć drogę. Twoja interpretacja Mirello jest biblijna. Autor miał chyba jednak zapędy gnostyckie i sądził, że wiedza może człowieka zbawić. Choć nadal wiele z prawdy w tym jest.
  Ciekawe, że mnie od lat towarzyszy podobny obraz. Widze aniołów mieszkających na górze w mieście światel. Część z nich spadła jednak na dól w straszne błoto i nawet nie widzi swoich skrzydeł! Ba! Wyśmiewa się z innych, że myślą o skrzydłach. Jesli których próbuje wchodzić, światło rosnące pokazuje mu brud jaki nosi i zatrzymuje się… Bez pomocy pat… My dostaliśmy pomoc i to ponad wyobraźnię. Odzyskujemy skrzydła – zdolnośc do życia w Bogu i czystą szatę!

 2. Mirella Autor

  To nie jest moja interpretacja. Ja jestem tylko skrybą w tym wypadku:) ale bardzo mi odpowiada ten rodzaj interpretacji, bo, jak wskazałeś Tomaszu, jest w nas Słowo i Ono odczuwa wszelkie alegorie.
  Prawda:) jesteśmy dziećmi Szczęscia i Miłości

 3. Puella Clara

  Mnie jakoś szczególnie zastanowiło, kim może być młodzieniec poznany przez księcia. Nie ma on udziału w podstępnym uśpieniu, więc jest raczej przyjacielem. Należy do rasy księcia, a więc nie może być Aniołem. Czy odegrał w ogóle jakąś większą rolę?

  I tak jednak najbardziej przemawia do mnie zdanie ze zdjęcia: „Z tego jednak, że ślepi nie widzą, nie wynika, iż słońce nie świeci, lecz że oni są dotknięci ślepotą.” W sam raz do cytowania tym, którzy domagają się dowodu na istnienie Boga! :))
  Choć dostrzegam Pana w całym Jego stworzeniu, to jednak oczy duszy widzą najlepiej. Wejście z Bogiem w osobistą relację, niemal dotykanie Go wiarą… Wspaniały dar, jaki otrzymaliśmy. Dzięki Chrystusowi, który na Krzyżu pokonał grzech, możemy na ziemi poczuć choć namiastkę Raju:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij