Ołtarz polowy 15. Pułku Ułanów Poznańskich

Historia 15. Pułku Ułanów Poznańskich zaczyna się w grudniu 1918 roku. Był on pierwszą polską jednostką kawalerii powstania wielkopolskiego. Po klęsce kampanii wrześniowej 1939 roku, pułk został odtworzony w 1942 roku w ZSRR z inicjatywy gen. dyw. Władysława Andersa. W roku 1944 w ramach II Korpusu Polskiego, pułk wziął udział w kampanii włoskiej.

Z tych czasów pochodzi ołtarz polowy 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Drewniany, dwuskrzydłowy, był rozstawiany na pojazdach pancernych. Został ufundowany przez żołnierzy Pułku w 1943 roku, kiedy oddział stacjonował w Egipcie. Ołtarz namalował żołnierz II Korpusu Michał Siemiradzki – bratanek znanego polskiego malarza Henryka Siemiradzkiego. To barwny tryptyk, w którego centralnej części autor umieścił wizerunek Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, depczącej węża, a w tle przedstawił polską wieś z dworem, chatami krytymi strzechą i kościołem. Na jednym skrzydle bocznym tryptyku są przedstawieni: ułan poznański z 1939 roku, ułan poznański z powstania listopadowego i jasnogórski paulin w białym habicie, a na drugim skrzydle: ułan poznański z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, skrzydlaty husarz króla Jana III i woj Chrobrego. Kompozycję uzupełniają dwa orły wojskowe z pułkową cyfrą „15” oraz wizerunek odznaki pułkowej i Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. Po roku 1947, kiedy rozformowano Pułk, ołtarz trafił do muzeum Ojców Marianów w Fawley Court pod Londynem. W roku 2007 przekazany został do zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu.

Przy okazji nadmienię, że zachowała się również jedna z najcenniejszych pamiątek po Pułku, Sztandar Pułku, cudem ocalony. Po prawej stronie znajduje się wizerunek Matki Bożej, po lewej metalowy orzeł. W Muzeum poznańskim można go oglądać z przywiązanymi pod orłem wstęgami: Orderu Wojennego Virtuti Militari i biało-czerwoną z napisem: „Wyróżniony za niezwykłe męstwo/ za kampanię we Włoszech 1944-1945”. Historia ocalenia Sztandaru i jego losy to ciekawa historia, z którą warto się zapoznać.

W 1927 roku odsłonięty został w Poznaniu pomnik upamiętniający poległych i zmarłych ułanów. Autorem rzeźby jest Mieczysław Lubelski, uczeń Xawerego Dunikowskiego a cokołu  Adam Ballenstedt. Pomnik nawiązuje do legendy o św. Jerzym i przedstawia ułana na wspiętym koniu, zabijającego lancą smoka. Pomnik został zniszczony przez Niemców w 1939r. i zrekonstruowany w 1982r., gdyż wcześniej władza ludowa nie zezwoliła na jego odbudowę.

Poznaniacy nie zapominają o swoich ułanach. Pod tym pomnikiem, co roku na św. Jerzego, organizowane są Dni Ułana a tradycje 15 Pułku podtrzymują aktualne jednostki wojskowe Poznania i Reprezentacyjny Oddział Konny .

Pierwsze obchody miały miejsce w 1922 a po II wojnie światowej powrócono do tradycji dopiero 1986 roku.

Wiele cennych pamiątek po 15. Pułku Ułanów Poznańskich można obejrzeć w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym. Znajduje się tam też przedstawiony ołtarz polowy, który przy zwiedzaniu muzeum, bardzo mnie zachwycił.

Przedstawiając ołtarz polowy 15 Pułku i przy okazji inne trwałe pamiątki, chciałam zaznaczyć, że historia Polski, jak i historia oddziałów i walk zbrojnych w obronie Ojczyzny, nierozerwalnie związana była z Bogiem i wiarą chrześcijańską, fundamentem naszej tożsamości narodowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi