Opactwo Zwiastowania Pana, Żarnowiec na Pomorzu

Początki Opactwa Żarnowieckiego sięgają roku 1240; powstał wtedy kościół i klasztor drewniany dla cysterek. Budowę dzisiejszego ceglanego klasztoru i kościoła rozpoczęto po 1279 r. Osłabiony wpływami Reformacji klasztor, został w 1589 r.  przekazany siostrom benedyktynkom z Chełmna. Z tego czasu pochodzi jego barokowy wystrój. Po rozbiorach w 1834 r. nastąpiła kasata klasztoru a opiekę nad kościołem objęła parafia. W 1946 r. klasztor  na nowo zasiedliły przybyłe z Wilna Benedyktynki.

Dodatkowe informacje:

Parafia Zwiastowania Pańskiego w Żarnowcu – parafia rzymskokatolicka.

Patronką kościoła parafialnego jest również św. Anna. Parafia należy do archidiecezji gdańskiej, dekanatu żarnowieckiego. Jest jedną z 5 parafii leżących w obrębie gminy Krokowa, a jedną z 8 należących do dekanatu żarnowieckiego. Proboszczem parafii jest ks. Krzysztof Stachowski.

Historia parafii

Na początku XIII wieku książę pomorski przekazał tereny Żarnowca Cystersicystersom z Oliwy. Ci ufundowali pierwszy, wówczas drewniany kościół wraz z klasztorem, w którym osiadły się cysterki. W drugiej połowie XIII wieku rozpoczęto budowę obecnej, gotyckiej świątyni. Cysterki utworzyły w Żarnowcu szkołę dla panien z bogatych domów. Oprócz podstawowej nauki ważne były lekcje haftu kaszubskiego, które zaowocowały powstaniem wzorów należących do tzw. szkoły puckiej. Na początku XVI wieku, na skutek reformacji w Europie, żarnowieckie dobra przekazano benedyktynkom z Chełmna. Zakonnice zadbały o m.in. barokowe wyposażenie kościoła, zdobiące świątynię do dnia dzisiejszego. Zajęły się również kontynuacją nauczania zapoczątkowanego przez cysterki. W czasach zaborów władze pruskie dokonały konfiskaty majątku i kasaty klasztoru benedyktynek. W tamtym okresie udało się przeprowadzić gruntowną renowację gotyckich obiektów. Jednak przy okazji zasypano ziemią m.in. strumyk odprowadzający nadmiar wilgoci z kościoła. W wyniku tego woda zaczęła się gromadzić na ceglanych murach prowadząc do ich stopniowej degradacji. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej do Żarnowca powróciły zakonnice. W 1946 roku sprowadzono tu benedyktynki z Wilna. Klasztor funkcjonuje przy żarnowieckim kościele do dnia dzisiejszego.

Kościół parafialny

Kościół parafialny znajduje się w Żarnowcu. Jest on zbudowany w stylu gotyckim, z nadanym późniejszym, barokowym wnętrzem świątyni. Należy do najcenniejszych zabytków na ziemi puckiej. Kościół zaczął powstawać w drugiej połowie XIII wieku. Wewnątrz świątyni znajduje się m.in. bogato zdobiony ołtarz, chrzcielnica i pieta z roku 1430. W ostatnich latach kościół przechodzi gruntowną renowację. Odnowione zostały przyklasztorne krużganki, dach i wnętrze kościoła.

Odpust parafialny odbywa się dwa razy do roku: 25 marca podczas święta Zwiastowania Pańskiego oraz 26 lipca, gdy wspominana jest św. Anna, matka Maryi. Podczas lipcowego odpustu tradycją stało się przypłynięcie wiernych z Nadola na łodziach przez Jezioro Żarnowieckie.

W czasie wakacji w kościele odbywają się koncerty muzyczne.

Bibliografia

  • Roman Kościelniak. Parafia pw. Zwiastowania Pana. „Polska Dziennik Bałtycki Echo Ziemi Puckiej”, s. 9, 2009-10-09. Polskapresse Sp.z.o.o Oddział Prasa Bałtycka. ISSN 1231-4366. 

Linki zewnętrzne

source: https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Zwiastowania_Pana_w_Żarnowcu
Domy Modlitwy

 

 

Odpowiedź do artykułu “Opactwo Zwiastowania Pana, Żarnowiec na Pomorzu

  1. Tomasz

    Tyle wieków chrześcijaństwa, modlitwy i to na każdym kroku w Polsce. Wyciagnijmy z tego pełne konsekwencje. Zapraszajmy Pana do naszego życia i czasu, a On zdziała piękne dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi