Opactwo Zwiastowania Pana, Żarnowiec na Pomorzu

Początki Opactwa Żarnowieckiego sięgają roku 1240; powstał wtedy kościół i klasztor drewniany dla cysterek. Budowę dzisiejszego ceglanego klasztoru i kościoła rozpoczęto po 1279 r. Osłabiony wpływami Reformacji klasztor, został w 1589 r.  przekazany siostrom benedyktynkom z Chełmna. Z tego czasu pochodzi jego barokowy wystrój. Po rozbiorach w 1834 r. nastąpiła kasata klasztoru a opiekę nad kościołem objęła parafia. W 1946 r. klasztor  na nowo zasiedliły przybyłe z Wilna Benedyktynki.

Dodatkowe informacje:

Parafia Zwiastowania Pańskiego w Żarnowcu – parafia rzymskokatolicka.

Patronką kościoła parafialnego jest również św. Anna. Parafia należy do archidiecezji gdańskiej, dekanatu żarnowieckiego. Jest jedną z 5 parafii leżących w obrębie gminy Krokowa, a jedną z 8 należących do dekanatu żarnowieckiego. Proboszczem parafii jest ks. Krzysztof Stachowski.

Historia parafii

Na początku XIII wieku książę pomorski przekazał tereny Żarnowca Cystersicystersom z Oliwy. Ci ufundowali pierwszy, wówczas drewniany kościół wraz z klasztorem, w którym osiadły się cysterki. W drugiej połowie XIII wieku rozpoczęto budowę obecnej, gotyckiej świątyni. Cysterki utworzyły w Żarnowcu szkołę dla panien z bogatych domów. Oprócz podstawowej nauki ważne były lekcje haftu kaszubskiego, które zaowocowały powstaniem wzorów należących do tzw. szkoły puckiej. Na początku XVI wieku, na skutek reformacji w Europie, żarnowieckie dobra przekazano benedyktynkom z Chełmna. Zakonnice zadbały o m.in. barokowe wyposażenie kościoła, zdobiące świątynię do dnia dzisiejszego. Zajęły się również kontynuacją nauczania zapoczątkowanego przez cysterki. W czasach zaborów władze pruskie dokonały konfiskaty majątku i kasaty klasztoru benedyktynek. W tamtym okresie udało się przeprowadzić gruntowną renowację gotyckich obiektów. Jednak przy okazji zasypano ziemią m.in. strumyk odprowadzający nadmiar wilgoci z kościoła. W wyniku tego woda zaczęła się gromadzić na ceglanych murach prowadząc do ich stopniowej degradacji. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej do Żarnowca powróciły zakonnice. W 1946 roku sprowadzono tu benedyktynki z Wilna. Klasztor funkcjonuje przy żarnowieckim kościele do dnia dzisiejszego.

Kościół parafialny

Kościół parafialny znajduje się w Żarnowcu. Jest on zbudowany w stylu gotyckim, z nadanym późniejszym, barokowym wnętrzem świątyni. Należy do najcenniejszych zabytków na ziemi puckiej. Kościół zaczął powstawać w drugiej połowie XIII wieku. Wewnątrz świątyni znajduje się m.in. bogato zdobiony ołtarz, chrzcielnica i pieta z roku 1430. W ostatnich latach kościół przechodzi gruntowną renowację. Odnowione zostały przyklasztorne krużganki, dach i wnętrze kościoła.

Odpust parafialny odbywa się dwa razy do roku: 25 marca podczas święta Zwiastowania Pańskiego oraz 26 lipca, gdy wspominana jest św. Anna, matka Maryi. Podczas lipcowego odpustu tradycją stało się przypłynięcie wiernych z Nadola na łodziach przez Jezioro Żarnowieckie.

W czasie wakacji w kościele odbywają się koncerty muzyczne.

Bibliografia

  • Roman Kościelniak. Parafia pw. Zwiastowania Pana. „Polska Dziennik Bałtycki Echo Ziemi Puckiej”, s. 9, 2009-10-09. Polskapresse Sp.z.o.o Oddział Prasa Bałtycka. ISSN 1231-4366. 

Linki zewnętrzne

source: https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Zwiastowania_Pana_w_Żarnowcu
Domy Modlitwy

 

 

Odpowiedź do artykułu “Opactwo Zwiastowania Pana, Żarnowiec na Pomorzu

  1. Tomasz

    Tyle wieków chrześcijaństwa, modlitwy i to na każdym kroku w Polsce. Wyciagnijmy z tego pełne konsekwencje. Zapraszajmy Pana do naszego życia i czasu, a On zdziała piękne dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij