Ostrów Lednicki…

Ostrów Lednicki – wyspa na Jeziorze Lednickim w Wielkopolsce, przy drodze Poznań – Gniezno, kiedyś ważnym trakcie strategiczno – handlowym. To tutaj znajdował się jeden z najznamienitszych grodów Polan na naszych ziemiach, o charakterze obronnym, to tutaj zaczęły się dzieje naszej państwowości i chrześcijaństwa…

Pierwszymi  źródłami wiadomości o Ostrowie Lednickim jest Kronika Galla Anonima z XII w., informacja zawarta w Bulli Innocentego II z 1136 r. oraz inne wzmianki w dokumentach z XIII, XIV i XV w.

Na wyspie zachowały się pozostałości grodu i najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej, podkreślający siłę i znaczenie władcy, tj. pałac (palatium) połączony z kaplicą, wniesiony prawdopodobnie w latach 60-tych X w.  oraz wolno stojący kościół z miejscami pochówku, usytuowany na wzniesieniu grodowym, obok bramy i umocnień. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I, przed 966 rokiem. Odkryty na Ostrowie Lednickim kościół, jest przypuszczalnie najwcześniej wzniesioną chrześcijańską świątynią w Polsce –  można powiedzieć, że jest to Polski Lateran.

 

Wyspa zabudowana była drewnianymi domami, wyposażona  w drogi i połączona ze stałym lądem dwoma mostami od strony wschodniej i zachodniej.

Badania archeologiczne prowadzone były z przerwami od XIX w. przez krakowskich i poznańskich historyków oraz archeologów. Odkrycia na Ostrowie Lednickim zasługują na miano odkryć tysiąclecia. Odsłonięto tutaj oprócz obiektów opisanych powyżej, podwójny  basen chrzcielny w kaplicy, w których prawdopodobnie pierwszy biskup Jordan, chrzcił plemię Polan. Nie ma w Europie drugiego tak dobrze zachowanego baptysterium z X w., związanego z bezpośrednio przyjmowanym chrześcijaństwem przez władcę i przechodzeniem na nową wiarę całego narodu. Na wyspie też najlepiej zachowały jest ślady akcji misyjnych, chrystianizowanej Europy Środkowej w II połowie X w. W jednym z grobów znaleziono między innymi pielgrzymią muszlę św. Jakuba z XIII w., co potwierdza istnienie już wtedy polskich szlaków do Santiago de Compostela.

W 1969 roku utworzone zostało Muzeum Pierwszych Piastów, w którym zgromadzono znalezione na tamtym terenie zabytki jak biżuterię z drewna, złota, wyroby z kamieni, naczynia, militaria itp… We wrześniu 1994 roku wyspa wpisana została na Listę Pomników Historii.

Od 1997 roku, opodal jeziora na Polach Lednickich, corocznie spotyka się młodzież z całej Polski, aby podkreślić wybór Chrystusa w swoim życiu, odnowić przyrzeczenia chrzcielne oraz modlić się śpiewem i tańcem w myśl słów „Stąd nasz ród”… Pomysłodawcą tych spotkań był dominikanin o. Jan Góra, który zmarł w 2015 r. a Jego grób znajduje się właśnie tam. Na Polach Lednickich zbudowano między innymi Bramę Rybę zwana Bramą Trzeciego Tysiąclecia, oraz Dom Świętego Jana Pawła II, gdzie zgromadzone są pamiątki po naszym Ojcu Świętym. Od paru lat organizowane są też tam spotkania seniorów.

Ostrów Lednicki to kolebka naszej państwowości i chrześcijaństwa a Chrzest Polski w 966 roku, był najbardziej przełomowym momentem w naszej historii.

 

 

3 odpowiedzi do artykułu “Ostrów Lednicki…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij