Pasja według Brockesa. Arcydzieło Telemanna

Barok niemiecki miał ogromne szczęście do wielkich muzyków. Należał do nich bez wątpienia Jerzy Filip Telemann. Niech za znak jego talentu świadczy fakt, że pierwszą swą operę napisał w wieku 12 lat. Był multiinstrumentalistą, co pozwoliło mu z łatwością komponować. Grał na flecie prostym, poprzecznym, oboju, puzonie, organach, klawesynie, skrzypcach…

Z racji Świętego czasu, chcę przedstawić Pasję tego kompozytora, która wykorzystuje wierszowany tekst B.H. Brockesa, parafrazujący wątki wszystkich czterech Ewangelii. Tekst ten był bardzo popularny w epoce i został wykorzystany w całości przez 11 autorów (Handel, Mattheson, Keiser). Wersja Telemanna, bardzo skromna i kameralna, została opublikowana w kwietniu 1716 roku.

René Jacobs,  belgijski alcista i dyrygent, podjął się nagrania Pasji Telemanna. I jestem za to bardzo wdzięczna. Jego interpretacja podkreśla surowość utworu, a sprzyja temu studyjna akustyka. Pomimo powściągliwości, muzyka nie nuży, a wręcz pozwala odczuć uczestnictwo jakby w liturgii, a nie na  koncercie.

Telemann powierzył wiele pięknych arii sopranowi, co jest pewnym ewenementem. Osobną arię  Brich, mein Herz, zerfliess in Tranen (Tochter Zion) przedstawiam z innego nagrania.

 

Muzyka Ducha

2 odpowiedzi do artykułu “Pasja według Brockesa. Arcydzieło Telemanna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi