Patryka misja od Pana zdobycia Irlandii

Cathedral of Christ the Light, Oakland, CA.

Cathedral of Christ the Light, Oakland, CA.

Co się dzieje, kiedy Pan znajdzie wsród nas gotowego zaufać mu do końca człowieka?  Dla mnie przykładem jest życie i dzieło świętego Patryka. Bez broni wszedł na teren kraju rządzonego przez pogańskich kapłanów i pokazał, że nikt nie jest jak Bóg Stwórca wszechświata i Ojciec Jezusa Mesjasza. Poniższy film jest fabularyzowaną wersją tamtych wydarzeń.

Filmy z duszą

Informacje:

Zobacz też: innych świętych o imieniu Patryk.
Pomnik św. Patryka na Wzgórzu Tary.
Figura św. Patryka na dachu Katedry w Mediolanie.
Dzień Świętego Patryka w Buenos Aires (Argentyna).

Święty Patryk, irl. Pádraig Mac Calprainn, Naomh Pádraig, Pádraig Naofaur, cs. Swiatitiel Patrik, jepiskop Irłandskij (ur. ok. 385-389, zm. 17 marca 461 w Armagh) – biskup i apostoł Irlandii, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, misjonarz i organizator życia religijnego w Irlandii.

Biografia

Patryk nosił celtyckie imię Sucat. Urodził się w 385 r. (według innych źródeł 389). Pochodził najprawdopodobniej z terenów dzisiejszej Walii, choć za miejsce urodzenia bywa również uważane Bannavem Taberniae na zachodnim wybrzeżu Brytanii. Z pochodzenia był Brytem. Urodził się w rodzinie kapłańskiej, był synem diakona i wnukiem kapłana[2]. Gdy miał szesnaście lat, uprowadzono go i sprzedano w niewolę do Irlandii (mieli to zrobić Irowie), gdzie pracował jako pasterz. Podczas trwającego sześć lat pobytu zajmował się tam sprawami wiary. Po tym okresie udało się mu uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii. Wkrótce potem przyjął święcenia kapłańskie. Kiedy zamierzał wrócić do ojczyzny, miał we śnie widzenie, w którym usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa. Być może Patryk spędził najpierw kilka lat w klasztorze w Lerins. Do stanu kapłańskiego przygotowywał się prawdopodobnie w Galii, ucząc się od św. Germana z Auxerre. Był też podobno bliskim krewnym św. Marcina z Tours i znajdował się pod jego duchowym wpływem. Działalność misyjną rozpoczął w 431, w 432 został biskupem. Wtedy też powrócił do Irlandii jako biskup misyjny.

Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, m.in. katedrę i klasztor w Armagh (444). On sam prowadził bardzo surowe życie zakonne. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł prawdopodobnie w 461 r. O życiu świętego dowiadujemy się z jego własnych Wyznań i Listu do Korotyka[3].

Podane powyżej daty są jedynie datami tradycyjnymi i należy traktować je jako przybliżone. W znacznym stopniu to samo dotyczy wydarzeń. Szczególnie data śmierci św. Patryka jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych w historii wczesnośredniowiecznej Irlandii[4].

Kult

 Osobny artykuł: Dzień Świętego Patryka.

Relikwie św. Patryka zostały zniszczone przez protestanckich Anglików.

Patronat

Święty Patryk jest patronem Irlandii[5] oraz Nigerii[1]. Na Zachodzie uważany jest również za patrona fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu, inżynierów[1] oraz za opiekuna zwierząt domowych[6].

Ikonografia

W ikonografii wschodniej święty przedstawiany jest w liturgicznych biskupich szatach z siwą, spiczasto zakończoną brodą. W dłoniach trzyma biskupi pastorał, a na głowie ma założoną mitrę. Niekiedy na przedstawiających go wizerunkach i ikonach znajduje się duży kamienny brytyjski krzyż.

W sztuce zachodniej Patryk również przedstawiany jest w stroju biskupim. Zazwyczaj jego atrybutem jest trzymany w dłoni shamrock – liść koniczyny białej (symbol Irlandii), którego miał, jak głosi legenda, użyć do objaśnienia dogmatu Trójcy Świętej podczas swej misji chrystianizacyjnej w Irlandii. Jego atrybutami są również często węże, które według innej legendy przepędził z Irlandii. Święty nazywany jest apostołem Irlandii. Jego postać została spopularyzowana w USA przez irlandzkich emigrantów.

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne św. Patryka obchodzone jest w Kościele katolickim 17 marca, natomiast Cerkiew prawosławna wspomina świętego 17/30 marca[c], tj. 30 marca według kalendarza gregoriańskiego[d].

Obiekty sakralne pod wezwaniem świętego

Zobacz też

Uwagi

  1. liturgia katolicka oraz prawosławna według kalendarza juliańskiego
  2. Podwójne datowanie.
  3. prawosławna liturgia według kalendarza gregoriańskiego
  4. Kult wśród wyznawców prawosławia nie jest zbyt rozpowszechniony.

Przypisy

  1. abcd St. Patrick (ang.). www.americancatholic.org. [dostęp 2011-02-28].
  2. http://dziedzictwo.ekai.pl/@@celibat.
  3. Św. Patryk, Pisma i najstarsze Żywoty, tłum. Kazimierz Panuś, Anna Strzelecka, Wstęp i oprac. Jerzy Strzelczyk (Źródła monastyczne 29), Kraków 2003.
  4. Małgorzata Kaźmierczak „Kiedy żył Św. Patryk? Rozważania nad chronologią życia Apostoła Irlandii”, Vox Patrum 24: 46-47 (2004), s. 537-545.
  5. Małgorzata Kaźmierczak „Św. Patryk – misyjne trudności i sukcesy Apostoła Irlandii”, Nowy Filomata 9:2 (2005), s. 145-154.
  6. św. Patryk, biskup Irlandii na cerkiew.pl

Bibliografia

source: https://pl.wikipedia.org/wiki/Święty_Patryk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij