Poznańskie kolędowanie….

Poznańskie kolędowanie… spacerkiem po kilku żłóbkach bożonarodzeniowych…

Tradycja budowy żłóbków wywodzi się od Św. Franciszka z Asyżu. W 1223 roku w miejscowości Greccio we Włoszech, św. Franciszek urządził misterium Bożego Narodzenia w grocie przygotowanej na wzór ewangelicznego opisu. Św. Franciszek jako diakon odśpiewał Ewangelię i wygłosił wzruszające kazanie. Wydarzenie to zapoczątkowało żywy do dziś zwyczaj budowy betlejemskich szopek czy żłóbków, najpierw w kościołach franciszkańskich, a potem w każdym kościele….

  1. Poznańska Bazylika Archikatedralna pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim – początek II połowa X w.

 

  1. Fara Poznańska – Bazylika kolegiackaMatki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny przy ul Gołębiej – XVII w. (widok Fary z tyłu)

 

  1. Kościół i Klasztor OO. Franciszkanów pw. Św. Franciszka przy Pl. Bernardyńskim – początek XV w.

 

O tym żłóbku chciałabym napisać coś więcej – jest to żłóbek  ruchomy,  jeden z największych  w Europie, jego rozmiary to: 27 m głębokości, 14 m szerokości i 16, 5 m wysokości. Zajmowana powierzchnia ma 9 m szerokości w prezbiterium i 14 m szerokości w  części przed prezbiterium a stelaż waży ok. 4 tony.

Sceneria to około 400 figur postaci i zwierząt a także kilkudziesięciu domków, o wysokości od najmniejszych 0,6 m do 1,80 m. Są tam płonące ogniska, wiatraki, żurawie, studnie, koła młyńskie czy wodospad. Firmament nieba to 800 m zszytej niebieskiej tkaniny o szerokości 1,50 m.

Budowa tej szopki trwa w kościele około miesiąca.

  1. Kościół i Klasztorów OO. Franciszkanów Konwentualnych pw. Św. Antoniego Padewskiego na Wzgórzu Przemysła – XVII w./XVIII w.

 

  1. Kościół pw. Św. Marcina przy skrzyżowaniu ul. Św. Marcina i Al. Marcinkowskiego – początek XIII w., obecny kształt XVI w.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij