Pustynia Judzka

Pustynia Judzka rozciąga się na północny wschód od Jerozolimy w kierunku Morza Martwego. Jest to obszar górzysty, teren skalisty o pow. około 1200 km2. Teren ten zamieszkują nieliczni już Beduini, prowadzący nadal koczowniczy tryb życia, a ich pojedyncze już siedziby można spotkać przy szlakach komunikacyjnych.

Pustynia Judzka w czasach biblijnych była ulubionym miejscem ludzi szukających Boga. Tutaj osiedlali się liczni pustelnicy, skupieni wokół powstających monastyrów.

Na tej pustyni, przy drodze między Jerozolimą a Jerychem, znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama na wąwóz Wadi al-Qelt i w dole, na zawieszony na wapiennych skałach klasztor św. Jerzego Koziby z IV/V wieku. Klasztor nadal jest zamieszkały przez pustelników – prawosławnych mnichów.

Na Pustyni Judzkiej, w Qumran  odkryto ruiny starożytnej osady wspólnoty esseńczyków , położonej w odległości 1 km od brzegu Morza Martwego, gdzie w 1947 roku, w 14 grotach odnaleziono rękopisy tzw. zwoje z Qumran, datowane na okres od II wieku p.n.e. do I wieku n.e. Zawierają one teksty biblijne – całe księgi lub ustępy Starego Testamentu oraz teksty zawierające różne informacje i wskazówki związane ze wspólnotą tutaj zamieszkującą. Odnalezienie w Qumran tych rękopisów, uważane jest za jedno z największych odkryć archeologicznych XX wieku.

Do dzisiaj zachowało się tutaj wiele zabytków, sięgających okresu rzymskiego…

Na Pustyni Judzkiej miało miejsce wiele wydarzeń opisanych w Starym i Nowym Testamencie. Z tymi miejscami łączą się między innymi osoby Króla Dawida, proroka Eliasza, św. Joachima i tutaj swoja działalność prowadził Jan Chrzciciel. Na tej pustyni Pan Jezus pościł 40 dni i był kuszony przez diabła; była ona świadkiem wielu wydarzeń z Jego życia.

Kuszenie Pana Jezusa wg. Ewangelii św. Mateusza (Mt 4, 1-11): Wtedy Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód. Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem.  Lecz on mu odparł: Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.  Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na narożniku świątyni  i rzekł Mu: Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: Aniołom swoim rozkaże o tobie, a na rękach nosić cię będą byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień.  Odrzekł mu Jezus: Ale jest napisane także: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego. Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon. Na to odrzekł mu Jezus: Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz. Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu.

 

Pustynia Judzka to piękny zakątek ziemskiej ojczyzny Pana Jezusa. Ma w sobie tajemniczość, przeniknięta jest ciszą, w której może wydawać się, że przemawia do nas Bóg… Pobyt tam w czasie zachodu słońca to pełne wrażeń i wręcz mistyczne przeżycie…

2 odpowiedzi do artykułu “Pustynia Judzka

    1. Maria

      Głębokich doświadczyłam tam przeżyć duchowych… dlatego chciałam o niej napisać… dzięki za możliwość Tomaszu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij