Różańcowe rozważania – tajemnice bolesne

1. MODLITWA W OGRÓJCU

Ciemności nocy, dojmujący lęk, osamotnienie. Wizja strasznego cierpienia, śmierci… i ogromna pokusa, by tego uniknąć… Jezu, tak bardzo byłeś wtedy Człowiekiem! I pokazałeś nam, że tajemnicą zwycięstwa w walce duchowej jest całkowite zawierzenie i przyjęcie woli Ojca.

Pan Bóg otworzył mi ucho,

a ja się nie oparłem

ani się cofnąłem.” (Iz 50, 5)

Jakże często my mocujemy się z Bogiem i choć wiemy, jak należy postąpić, chcemy uciec… zatykamy uszy i chcemy uciec.

Panie Jezu, ratuj nas od zwątpienia, rozświetlaj nasze mroki i udziel swojego Ducha, byśmy wśród zmagań i naszych małych Getsemani całym sercem umieli wołać do Ojca: „Nie tak, jak ja chcę, ale jak Ty”!

I wchodzili w trudne doświadczenie z pokojem w sercu.

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

2. BICZOWANIE PANA JEZUSA

Poddałem grzbiet Mój bijącym

i policzki Moje rwącym Mi brodę” (Iz 50, 6a)

Rzymska chłosta sama w sobie była mordercza, a Ty Jezu zniosłeś ją z siłą, jaką daje pewność, że się idzie właściwą drogą. Z pokojem, jaki daje świadomość, że się złączyło swoją wolę z wolą Ojca.

Dręczono Go, lecz sam pozwolił się gnębić,

nawet nie otworzył ust swoich.

Jak baranek na rzeź prowadzony” (Iz 53, 7a)

Pomyślmy, jak my wchodzimy w doświadczenie cierpienia. Ile w nas buntu i złości? A ile razy to my byliśmy przyczyną bólu innych?

Panie, daj nam siły i zrozumienie, byśmy umieli cierpliwie przyjmować ciosy zadawane przez własny lub cudzy grzech. Pomóż wytrwać w powołaniu pomimo przeciwności.

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

3. CIERNIEM UKORONOWANIE PANA JEZUSA

W szkarłatnym płaszczu oblepiającym poszarpane ciało, w wieńcu z cierni raniącym głowę, otoczony zgrają szyderców… Czy tak wygląda pełnienie woli miłującego Ojca?… Jezu, Ty trwałeś w pewności posłannictwa i zachowałeś godność, gdy Cię z niej chciano obedrzeć.

Pan Bóg Mnie wspomaga,

dlatego jestem nieczuły na obelgi,

dlatego uczyniłem twarz Moją jak głaz

i wiem, że wstydu nie doznam.” (Iz 50, 7)

Godność… Czy czasem w swej pysze nie zapominamy, że każdy człowiek ją ma? A jak często uderzamy grzechem we własną godność dziecka Bożego?

Panie, daj nam odwagę trwania otwarcie w Twej nauce pomimo drwin świata, zabierz lęk przed wyśmianiem, pokrzep ludzi odrzuconych i wdeptanych przez innych, oświeć zagubionych w poszukiwaniu własnej wartości.

Prosimy Cię, Jezu.

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

4. DROGA KRZYŻOWA

Via Dolorosa… Droga Boleści, droga hańby w oczach ówczesnego świata.

Lecz On się obarczył naszym cierpieniem,

On dźwigał nasze boleści,

a myśmy Go za skazańca uznali

chłostanego przez Boga i zdeptanego.” (Iz 53, 4)

My nasze krzyże często wstydliwie skrywamy bądź przeciwnie, głośno na nie narzekamy, chcemy zrzucić, ciągniemy z niechęcią lub w ogóle się wzdragamy przed ich wzięciem. A Ty, Jezu, zdajesz się patrzeć na każdego z nas z miłością i łagodnym „Pójdź za Mną” przypominać, na czym polega naśladowanie Ciebie. I wtedy nasz krzyż staje się lżejszy i bardziej zrozumiały… bo Ty go niemal za nas niesiesz.

Panie, prosimy, daj nam odwagę zdecydowanego pójścia za Tobą i przymnóż wiary, by nasza osobista droga boleści nie zachwiała nami, ale przyczyniła się do duchowego wzrostu.

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

5. ŚMIERĆ PANA JEZUSA NA KRZYŻU

Lecz On był przybity za nasze grzechy,

zdruzgotany za nasze winy.

Spadłą Nań chłosta zbawienna dla nas,

a w Jego ranach jest nasze uzdrowienie.” (Iz 53, 5)

Śmierć, która niesie życie. Posłuszeństwo Umiłowanego Syna w miejsce nieposłuszeństwa Adama. Miłość, której ogromu człowiek nie potrafi ogarnąć, a zarazem miłość, która wszystko tłumaczy…

Jezu, pod Twoim Krzyżem potrafię tylko trwać w uwielbieniu…

Panie, Ty pokazujesz, że aby przejść do życia, potrzebna jest śmierć. Śmierć starego człowieka we mnie i moja śmierć dla grzechu. Śmierć zadawana egoizmowi, bym mogła rozdawać się innym.

Prosimy, rozpal w nas gorliwość i uzdalniaj do miłości. Udziel sił i daru wytrwałości, byśmy potrafili być wierni woli Ojca, wierni naszemu powołaniu do końca. Tak, jak Ty, Jezu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij