Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Zamartem

Zamarte to mała wioska, położona 12 km na południe od Chojnic. Po bitwie pod Grunwaldem wzniesiono tutaj mały kościół, w którym czczono cudami słynącą figurkę Matki Boskiej. Opiekowały się kościołem siostry cysterki. W roku 1747 przybyli tutaj bernardyni, dla których zbudowano klasztor, który powstał w latach 1752-1759, natomiast kościół został konsekrowany w 1780 roku.

Zespół klasztorny założony jest na planie zbliżonym do prostokąta, składającego się z bryły kościoła i trzech skrzydeł klasztoru z wewnętrznym wirydarzem. Kościół i klasztor pobernardyński w Zamartem, to wspaniały zespół architektoniczny późnego baroku na Pomorzu. W kompleksie tym wyróżnia się trójnawowy kościół o niższych nawach bocznych. Niezwykle ciekawy wystrój malarski kościoła powstał w latach 1777-1778. Przepiękne sklepienia naw, wyróżniają malowidła z XVIII w., częściowo przedstawiające sceny z życia Matki Bożej. Szczególną uwagę zwraca malowidło na sklepieniu prezbiterium, obrazujące scenę nawiedzenia św. Elżbiety. Barokowy charakter organów z 1774 roku, podkreślają muzykujący aniołowie na wieżyczkach piszczałek. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z XVI wieku, pokryty późnobarokową, srebrną sukienką.

W 1994 roku klasztor i kościół został przekazany Karmelitom Bosym.

Do niedawna, w srebrnym relikwiarzu nad tabernakulum, znajdowała się średniowieczna figurka Najświętszej Maryi Panny pochodząca z pierwotnego kościółka. Wg. legendy, figurkę tę znalazł pasterz, który myśląc, że to lalka , dał ją dzieciom do zabawy; figurka bowiem miała tylko 6 cm wielkości, wykonana była z jasno brązowego drewna, miała koronę, siedziała na tronie, w lewej ręce trzymała berło a na prawej Dzieciątko Jezus. Niestety w nocy z 13/14 grudnia w 1983 roku relikwiarz został skradziony i dotąd go nie odnaleziono.

Przejeżdżając tamtędy, warto zatrzymać się w tym urzekającym miejscu i pomodlić u Matki Bożej cudami słynącej.

 

4 odpowiedzi do artykułu “Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Zamartem

  1. Tomasz

    Niesamowicie bogate wnętrze… Piękna galeria:) Dziękuję Mario. Ps. Ileż życia jest w Kościele, że nawet w wiosce powstał tak dopracowany kościół.

  2. Lidia

    Piękny barokowy kościółek, o zadziwiająco bogatym wnętrzu. Warto tu zatrzymać się na chwilę modlitwy do Matki Bożej Szkaplerznej cudami słynącej. Niezwykłe wrażenia, gorąco polecam !!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij