Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Zamartem

Zamarte to mała wioska, położona 12 km na południe od Chojnic. Po bitwie pod Grunwaldem wzniesiono tutaj mały kościół, w którym czczono cudami słynącą figurkę Matki Boskiej. Opiekowały się kościołem siostry cysterki. W roku 1747 przybyli tutaj bernardyni, dla których zbudowano klasztor, który powstał w latach 1752-1759, natomiast kościół został konsekrowany w 1780 roku.

Zespół klasztorny założony jest na planie zbliżonym do prostokąta, składającego się z bryły kościoła i trzech skrzydeł klasztoru z wewnętrznym wirydarzem. Kościół i klasztor pobernardyński w Zamartem, to wspaniały zespół architektoniczny późnego baroku na Pomorzu. W kompleksie tym wyróżnia się trójnawowy kościół o niższych nawach bocznych. Niezwykle ciekawy wystrój malarski kościoła powstał w latach 1777-1778. Przepiękne sklepienia naw, wyróżniają malowidła z XVIII w., częściowo przedstawiające sceny z życia Matki Bożej. Szczególną uwagę zwraca malowidło na sklepieniu prezbiterium, obrazujące scenę nawiedzenia św. Elżbiety. Barokowy charakter organów z 1774 roku, podkreślają muzykujący aniołowie na wieżyczkach piszczałek. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z XVI wieku, pokryty późnobarokową, srebrną sukienką.

W 1994 roku klasztor i kościół został przekazany Karmelitom Bosym.

Do niedawna, w srebrnym relikwiarzu nad tabernakulum, znajdowała się średniowieczna figurka Najświętszej Maryi Panny pochodząca z pierwotnego kościółka. Wg. legendy, figurkę tę znalazł pasterz, który myśląc, że to lalka , dał ją dzieciom do zabawy; figurka bowiem miała tylko 6 cm wielkości, wykonana była z jasno brązowego drewna, miała koronę, siedziała na tronie, w lewej ręce trzymała berło a na prawej Dzieciątko Jezus. Niestety w nocy z 13/14 grudnia w 1983 roku relikwiarz został skradziony i dotąd go nie odnaleziono.

Przejeżdżając tamtędy, warto zatrzymać się w tym urzekającym miejscu i pomodlić u Matki Bożej cudami słynącej.

 

3 odpowiedzi do artykułu “Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Zamartem

  1. Tomasz

    Niesamowicie bogate wnętrze… Piękna galeria:) Dziękuję Mario. Ps. Ileż życia jest w Kościele, że nawet w wiosce powstał tak dopracowany kościół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi