Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym

Stoczek Klasztorny to wieś położona na Warmii w okolicach Lidzbarku Warmińskiego, założona w 1349 roku przez biskupa warmińskiego Hermana z Pragi.

A to krótka historia powstania Sanktuarium…

Tradycja głosi, ze pewien misjonarz zawiesił na drzewie figurkę Matki Bożej Bolesnej; po licznych wojnach i epidemiach figurka została przypadkowo odnaleziona ok. połowy XVI wieku, dla której zbudowano kaplicę. W czasie reformacji kaplicę sprofanowano a figurkę zniszczono.

W obecnej formie Sanktuarium zbudował w latach 1639-1641 bp. Mikołaj Szyszkowski, w postaci barokowej okrągłej świątyni na wzór rzymskich bazylik, jako dar dla Królowej Pokoju,  po zawarciu rozejmu ze Szwedami w 1635 roku, w dowód wdzięczności. W roku 1640 biskup sprowadził do świątyni z Rzymu kopię obrazu Matki Bożej „Salus Populi Romani”, który aktualnie znajduje się w ołtarzu głównym Sanktuarium, wykonanym w 1713 roku. Obraz jest okryty srebrną sukienką z 1687 r. a jako wotum kardynała Stefana Wyszyńskiego, na obrazie wiszą bursztynowe korale.

W 1700 roku świątynia została konsekrowana. W latach 1708-1711 kościół rozbudowano i otoczono krużgankami z narożnymi kaplicami.

Na uwagę w kościele zasługują również ołtarze boczne, wykuta z żelaza ambona z 1738 roku, chór z organami z 1695 roku.

W 1983 roku obraz Matki Pokoju został koronowany przez papieża Jana Pawła II a w 1987 roku papież nadał kościołowi tytuł Bazyliki Mniejszej.

Opiekę nad Sanktuarium pierwotnie powierzono OO. Franciszkanom, dla których zbudowano klasztor w 1666 roku. Od 1957 roku opiekunami Bazyliki są Księża Marianie.

W Stoczku Klasztornym, w okresie 12.X.1953-6.X.1954, więziony był kardynał Stefan Wyszyński. Okres ten opisał Kardynał w swoich „Zapiskach więziennych”. 8 grudnia 1953 r. nastąpiło ważne wydarzenie dla maryjnej pobożności Ks. Prymasa – w tym dniu oddał się Matce Najświętszej w macierzyńską niewolę. Tutaj też przygotował akt zawierzenia Matce Bożej całej Ojczyzny. W miejscu uwięzienia Ks. Prymasa urządzona jest „Izba Pamięci”, w której zgromadzono liczne pamiątki, związane z tutejszym pobytem. Więzienie Prymasa jest czytelnym znakiem trudnej drogi Kościoła w Polsce po II wojnie światowej.

 

2 odpowiedzi do artykułu “Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym

  1. Tomasz

    Zawsze intryguje mnie w takim miejscu co mury mówią, co pamiętają … Mam wrażenie, ze wystarczy wsłuchać się i otworzy się świat wieków:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij