Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu. Kościół Karmelitów Bosych

Ojcowie Karmelici Bosi do Poznania przybyli w 1618 r. Klasztor z drewnianym kościołem wybudowano na Wzgórzu św. Wojciecha. W 1621 dokonano konsekracji tego kościoła pod wezwaniem św. Józefa, pierwszej w Polsce świątyni noszącej to miano. W latach 1635 – 1687 postawiono nowy barokowy kościół.

W 1801 rząd pruski zlikwidowano klasztor karmelitów a kościół zamienił na magazyn siana i stajnie dla wojska. Po odzyskaniu niepodległości świątynię przekazano wojsku jako kościół garnizonowy. W czasie II wojny światowej ponownie zamieniono kościół na magazyn. W 1945, w czasie walk wyzwoleńczych, kościół został poważnie zniszczony. Zaraz po wojnie do Poznania wrócili Karmelici Bosi, rozpoczynając jego odbudowę, a prace konserwatorskie i malarskie trwały do 1990 r.

W 2009 r. kościół Karmelitów Bosych w Poznaniu ustanowiony został Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa; w 2014 r. obraz św. Józefa został ukoronowany. W 2017 r. Papież Franciszek podniósł Sanktuarium do tytułu i godności Bazyliki Mniejszej.

Świątynia zbudowana jest na rzucie krzyża łacińskiego, trzynawowa, z transeptem, boczne nawy są niższe od głównej. Główna nawa posiada wymiary: 9,40 m szerokości i 18 m długości. Przy wejściu do kościoła znajduje się kruchta.

W prezbiterium ołtarz główny wykonany został z drewna i marmuru, w latach 80 XX w. W ołtarzu obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, kopia dzieła flamandzkiego artysty br. Łukasza od św. Karola OCD. Oryginał powstał w Rzymie w 1668 r. i obecnie znajduje się w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie. W ramionach transeptu znajdują się dwa obrazy olejne, przedstawiające Boże Narodzenie i Upadek Chrystusa pod ciężarem Krzyża, namalowane przez Alberta Tschautscha w 1878 r.

Po lewej stronie prezbiterium mieści się kaplica Świętego Krzyża. Rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego pochodzi z XVIII w.

Kaplica po prawej stronie ołtarza głównego poświęcona jest Matce Bożej Ostrobramskiej; unikatowym elementem jej wyposażenia jest ołtarz, który zbudowano z elementów rozebranego kominka z dawnej rezydencji cesarskiej w Poznaniu.

W kruchcie znajduje się kaplica z obrazem Miłosierdzia Bożego autorstwa Danuty Waberskiej. W kaplicy tej znajdują się relikwie św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II.

Kościół urzeka atmosferą spokoju i powściągliwością dekoracji. Lubię tam wstępować na chwilę modlitwy.

I tutaj modlimy się do św. Józefa, prosząc:

Święty Józefie, Oblubieńcze Bogarodzicy Maryi,
Opiekunie rodzin.
Oddaję się pod Twoją szczególną opiekę.
Dopomóż mi w pracy
i spełnianiu wszystkich obowiązków.
Broń od wszelkich niebezpieczeństw duszy i ciała,
a zwłaszcza zachowaj od grzechu.
Powierzam Ci moją rodzinę,
troski, radości i cierpienia.
Wprowadź Jezusa do mego serca,
uproś łaskę miłości, zgody i pokoju,
abym osiągnął szczęście doczesne i wieczne.

Amen.

 

Odpowiedź do artykułu “Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu. Kościół Karmelitów Bosych

  1. Tomasz

    Cudowne jest, że tak wiele w Polsce mamy kościołów. Są takie piękne. Każdy jest jak Dom Spotkania z Panem:) Zróbmy wszystko, by byli ludzie otwarci na Boga w Polsce:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij