Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu. Kościół Karmelitów Bosych

Ojcowie Karmelici Bosi do Poznania przybyli w 1618 r. Klasztor z drewnianym kościołem wybudowano na Wzgórzu św. Wojciecha. W 1621 dokonano konsekracji tego kościoła pod wezwaniem św. Józefa, pierwszej w Polsce świątyni noszącej to miano. W latach 1635 – 1687 postawiono nowy barokowy kościół.

W 1801 rząd pruski zlikwidowano klasztor karmelitów a kościół zamienił na magazyn siana i stajnie dla wojska. Po odzyskaniu niepodległości świątynię przekazano wojsku jako kościół garnizonowy. W czasie II wojny światowej ponownie zamieniono kościół na magazyn. W 1945, w czasie walk wyzwoleńczych, kościół został poważnie zniszczony. Zaraz po wojnie do Poznania wrócili Karmelici Bosi, rozpoczynając jego odbudowę, a prace konserwatorskie i malarskie trwały do 1990 r.

W 2009 r. kościół Karmelitów Bosych w Poznaniu ustanowiony został Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa; w 2014 r. obraz św. Józefa został ukoronowany. W 2017 r. Papież Franciszek podniósł Sanktuarium do tytułu i godności Bazyliki Mniejszej.

Świątynia zbudowana jest na rzucie krzyża łacińskiego, trzynawowa, z transeptem, boczne nawy są niższe od głównej. Główna nawa posiada wymiary: 9,40 m szerokości i 18 m długości. Przy wejściu do kościoła znajduje się kruchta.

W prezbiterium ołtarz główny wykonany został z drewna i marmuru, w latach 80 XX w. W ołtarzu obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, kopia dzieła flamandzkiego artysty br. Łukasza od św. Karola OCD. Oryginał powstał w Rzymie w 1668 r. i obecnie znajduje się w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie. W ramionach transeptu znajdują się dwa obrazy olejne, przedstawiające Boże Narodzenie i Upadek Chrystusa pod ciężarem Krzyża, namalowane przez Alberta Tschautscha w 1878 r.

Po lewej stronie prezbiterium mieści się kaplica Świętego Krzyża. Rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego pochodzi z XVIII w.

Kaplica po prawej stronie ołtarza głównego poświęcona jest Matce Bożej Ostrobramskiej; unikatowym elementem jej wyposażenia jest ołtarz, który zbudowano z elementów rozebranego kominka z dawnej rezydencji cesarskiej w Poznaniu.

W kruchcie znajduje się kaplica z obrazem Miłosierdzia Bożego autorstwa Danuty Waberskiej. W kaplicy tej znajdują się relikwie św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II.

Kościół urzeka atmosferą spokoju i powściągliwością dekoracji. Lubię tam wstępować na chwilę modlitwy.

I tutaj modlimy się do św. Józefa, prosząc:

Święty Józefie, Oblubieńcze Bogarodzicy Maryi,
Opiekunie rodzin.
Oddaję się pod Twoją szczególną opiekę.
Dopomóż mi w pracy
i spełnianiu wszystkich obowiązków.
Broń od wszelkich niebezpieczeństw duszy i ciała,
a zwłaszcza zachowaj od grzechu.
Powierzam Ci moją rodzinę,
troski, radości i cierpienia.
Wprowadź Jezusa do mego serca,
uproś łaskę miłości, zgody i pokoju,
abym osiągnął szczęście doczesne i wieczne.

Amen.

 

Odpowiedź do artykułu “Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu. Kościół Karmelitów Bosych

  1. Tomasz

    Cudowne jest, że tak wiele w Polsce mamy kościołów. Są takie piękne. Każdy jest jak Dom Spotkania z Panem:) Zróbmy wszystko, by byli ludzie otwarci na Boga w Polsce:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi