Skansen Kaszubski w Nadolu nad Jeziorem Żarnowieckim

Inspiracją do stworzenia tego skansenu stały się plany budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu. Budowa jej rozpoczęła się w 1982 roku, wstrzymana została w 1989 r. Według ekspertyz, elektrownia miała wpłynąć nie tylko na zmianę środowiska przyrodniczego, ale także na dziedzictwo kulturowe.

Elektrownia nie powstała, pozostały po niej ruiny, natomiast po przeciwnej stronie jeziora w  Nadolu, w 1987 roku otwarto niewielki skansen kaszubski.

W skansenie pokazana jest chata kaszubska oraz gospodarstwo o charakterze rybackim z wewnętrznym układem pomieszczeń i wyposażeniem tych chat. Uzupełnieniem są pokazane liczne zabudowania gospodarcze takie jak: stodoła, wozownia, obora, piwnica, studnia, wędzarnia, piec chlebowy, gołębnik, pasieka, scena i remiza strażacka.

Trzeba tutaj podkreślić, że ważnym czynnikiem tożsamości Kaszubów jest katolicyzm, co można dostrzec w wyposażeniu chat kaszubskich.

A sama wieś Nadole, położona przy zachodnim brzegu Jeziora Żarnowieckiego, też ma ciekawą historię… Traktat Wersalski w 1919 roku ustalił przebieg granicy Polsko-Niemieckiej w tym rejonie na rzece Piaśnicy i środkiem Jeziora Żarnowieckiego, tak więc Nadole znalazło się po stronie niemieckiej. W wyniku plebiscytu, mieszkańcy wsi wywalczyli jej przynależność do Polski a granicę skorygowano, przesuwając ją na zachodni brzeg jeziora. Przez 20 lat była więc to jedyna polska enklawa po tej stronie jeziora, nie posiadająca lądowego połączenia z resztą kraju; korzystano więc z transportu łodziowego. Wyprawy do parafialnego kościoła w Żarnowcu odbywały się także łodziami przez Jezioro Żarnowieckie. Szczególnie uroczystego charakteru nabierały one w święto św. Anny 26 lipca. W przystrojonych łodziach i najlepszych strojach pątnicy udawali się na odpust do kościoła w Żarnowcu. Po blisko 30 latach, tradycję łodziowego pielgrzymowania przez jezioro przywrócono 25 lipca 2003 roku i trwa tak do dziś.

Miejscowość ta, ze względu na swoją sytuację, chętnie odwiedzana była przez rodaków przed wojną a w lipcu 1937 odwiedził ją Prezydent RP Ignacy Mościcki.

Skansen w Nadolu jest oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej.

2 odpowiedzi do artykułu “Skansen Kaszubski w Nadolu nad Jeziorem Żarnowieckim

  1. Tomasz

    Domy z wyposażeniem:) Nic tylko się wprowadzić:) Dziękuję Mario. Dzięki Tobie zwiedziłem ciekawy skansen.

    Zastanawiam się czy potrafiłbym żyć w takich chatach. A zima? Zarabianie na życie… Uff:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij