Spacer w Górach Opawskich

Zapraszam na wycieczkę w Góry Opawskie. Nie są to wysokie góry, bowiem najwyższe wzniesienie Biskupia Kopa ma wysokość 890 nmp. Jedna z tras na wspomnianą górę, prowadzi wzdłuż Bystrego Potoku w miejscowości Jarnołtówek.

Pogoda dopisała, więc wraz z mężem mogłam więc rozkoszować się wiosenną florą w pełnej krasie. Zatrzymaliśmy się na dłużej w miejscu zwanym Gwarkową Percią. Są to ściany wyrobiska górniczego po nieczynnym kamieniołomie o powierzchni około 1 200 m² powstałej po eksploatacji łupków fyllitowych . W wyniku robót eksploatacyjnych wyrobisko kamieniołomu na wysokości 430 m n.p.m. wcięło się poziomo w południowo-wschodnie zbocze wzniesienia powodując sztuczne odsłonięcie warstw skalnych. Eksploatacja prowadzona była warstwowo (schodowo), w wyniku czego pozostały charakterystyczne półki określane obecnie jako ambony.

Przez cały rok po ścianach wyrobiska malowniczo spływa woda, która zimą zamarza i sprawia wrażenie wielkiej pofalowanej pokrywy lodowej urozmaiconej soplami. W roku 1985 w tym malowniczym wyrobisku zamontowano 11-metrową metalową drabinkę:))

Perły życia

2 odpowiedzi do artykułu “Spacer w Górach Opawskich

  1. Tomasz

    Jejku jakie piękno:) Do tego poezja szukająca źródła:) Niesamowite, ze dokładnie taka myśl intrygowała mnie. Być w lesie nad strumykiem i szukać jego źródła:) Ta drabinka odrobinę „emocjonalna”. Dziesięć metrów! Coś podobnego:) Dziękuję Mirello, że podzieliłaś się przyjemnością spaceru w ciekawej okolicy:) Jaki raj dla geologa, te odsłonięte skały:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide