Spacer w Górach Opawskich

Zapraszam na wycieczkę w Góry Opawskie. Nie są to wysokie góry, bowiem najwyższe wzniesienie Biskupia Kopa ma wysokość 890 nmp. Jedna z tras na wspomnianą górę, prowadzi wzdłuż Bystrego Potoku w miejscowości Jarnołtówek.

Pogoda dopisała, więc wraz z mężem mogłam więc rozkoszować się wiosenną florą w pełnej krasie. Zatrzymaliśmy się na dłużej w miejscu zwanym Gwarkową Percią. Są to ściany wyrobiska górniczego po nieczynnym kamieniołomie o powierzchni około 1 200 m² powstałej po eksploatacji łupków fyllitowych . W wyniku robót eksploatacyjnych wyrobisko kamieniołomu na wysokości 430 m n.p.m. wcięło się poziomo w południowo-wschodnie zbocze wzniesienia powodując sztuczne odsłonięcie warstw skalnych. Eksploatacja prowadzona była warstwowo (schodowo), w wyniku czego pozostały charakterystyczne półki określane obecnie jako ambony.

Przez cały rok po ścianach wyrobiska malowniczo spływa woda, która zimą zamarza i sprawia wrażenie wielkiej pofalowanej pokrywy lodowej urozmaiconej soplami. W roku 1985 w tym malowniczym wyrobisku zamontowano 11-metrową metalową drabinkę:))

Perły życia

2 odpowiedzi do artykułu “Spacer w Górach Opawskich

  1. Tomasz

    Jejku jakie piękno:) Do tego poezja szukająca źródła:) Niesamowite, ze dokładnie taka myśl intrygowała mnie. Być w lesie nad strumykiem i szukać jego źródła:) Ta drabinka odrobinę „emocjonalna”. Dziesięć metrów! Coś podobnego:) Dziękuję Mirello, że podzieliłaś się przyjemnością spaceru w ciekawej okolicy:) Jaki raj dla geologa, te odsłonięte skały:)

    https://robertpeciak.files.wordpress.com/2011/06/19_gc3b3ry-opawskie-mapa.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij