Stracona szansa oświecenia.

Voltaire (Wolter), właśc. François-Marie Arouet (ur. 21 listopada 1694 w Paryżu, zm. 30 maja 1778 w Paryżu) – francuski pisarz epoki oświecenia, filozof, dramaturg i historyk.

Wolter, właśc. François-Marie Arouet (ur. 21 listopada 1694 w Paryżu, zm. 30 maja 1778 w Paryżu) – francuski pisarz epoki oświecenia, filozof, dramaturg i historyk.

Średniowiecze, to czas sojuszu , ale też rywalizacji Kościoła i monarchii w Europie. Wydarzyło się wiele dobrego. Powstawały uniwersytety, państwa, rozpowszechniała się kultura pisania i kwitły charytatywne działania zakonów. Niestety doszło też do wojen religijnych i prześladowań na tym tle. W czasie zwanym oświeceniem wielu chciało to zło przypisać samej instytucjonalnej religii. Jak wielki to błąd wiedzą wszyscy, którzy znają historię straszliwych zbrodni w ciągu wieków dokonywanych w imię rozumu i przy odrzuceniu wszelkiej religii. Problemem więc jest CZŁOWIEK i w każdym „kostiumie” instytucji i poglądów potrafi źle czynić. Widzimy to współcześnie na przykładzie nietolerancji czynionej przez tych, co tolerancję uczynili swoim sztandarem! Chociaż sami myśliciele „Oświecenia” optowali za religią naturalną (rozumu) , to plonem ich myśli często jest odrzucenie religijności totalne. Przeciwstawienie wiary i rozumu. Gigantyczny błąd, zawierający też w sobie pogardę dla ludzi wciąż religijnych. Jak powinno być dobrze?

Moim zdaniem ludzie nauki powinni umieć zachować pokorę i mówić tylko to co wiedzą. Jeśli próbują wyciągać szersze wnioski, to jako już filozofowie, a nie naukowcy.

Wspólnoty religijne muszą uznać, że o Bogu mówi też nauka. Skoro stworzył on świat, to też jego dzieło świadczy o nim. Taka postawa jest też normą we współczesnym Kościele Katolickim.

Ps. Wiara chrześcijańska na przykład jest racjonalna, bo nie jest ślepym przyjęciem dogmatów jak wielu sądzi.

Rozum musi zdecydować o prawdziwości autorytetu, za którym idzie. Potem o prawdziwości proponowanej mu wykładni przekazu tego autorytetu i na koniec, zgłębić sens tego przekazu.

Linki dyskusjiJak Kościół teraz określa swój stosunek do nauki >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij