Subiektywny wilk o. Grzegorza Kramera.

Temat podsunął sam o. Kramer.

Zobaczcie film:

Jego sposób nauczania,  treść i reakcje na komentarze uczestników mediów społecznościowych budzą mocne emocje. Niestety, nie mogę z nim rozmawiać w sieci, ponieważ mnie zablokował!

Zbyt ważne są tematy jakie porusza, by pozwolić na głoszenie ich bez prawa do korekty.

Niestety o. Grzegorz potrafi  źle odczytać nawet mocne i jasne fragmenty Pisma.

 Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia albo z ostu figi?  Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców.

(Ew. Mateusza 7:15-18, Biblia Tysiąclecia)

Inne wersety Słowa, gdzie mówi ono o fałszywych prorokach:

A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków. (11) Potem ujrzałem wielki biały tron i na nim Zasiadającego, od którego oblicza uciekła ziemia i niebo, a miejsca dla nich nie znaleziono.

(Apokalipsa (Objawienie) 20:9-11, Biblia Tysiąclecia)

Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom.

(Ew. Łukasza 6:26, Biblia Tysiąclecia)

Słowo używa bardzo mocnych słów: wilk drapieżny, strzeżcie się, biada, kontekst diabła i Bestii.
Co robi z tak poważnego tematu Słowa o. Grzegorz?

  •  chodzi tutaj o OSOBISTE ROZEZNAWANIE, to jest dla mojego osobistego rozeznania,
  • nie ma w Ewangelii  słowa o robieniu listy fałszywych proroków, by potem do niej wracać, by ich piętnować i piętnować,
  • Ci, którzy mówią o fałszywych prorokach często potrzebują tego zamiast własnego życia,
  • Nakręcają się i nakręcają rzekomym złem i tak naprawdę zwalczają kogoś kogo nie lubią,
  • Ocena owoców też bywa przez oceniających fałszywego proroka subiektywna – powinni pamiętać, że dla innych może być dobre, co oni oceniają jako złe.

Podsumowanie o. Grzegorza:
Bardziej ten fragment dzisiejszy stosowałbym do osobistego rozeznawanie: ktoś dla mnie może być fałszywym prorokiem, bo jego nauka nie prowadzi mnie do Boga, ktoś może dla mnie mieć złe owoce, bo mi po prostu nie smakują, ale to nie znaczy, że to jest obiektywne…

Co w tym jest nie tak?

Fałszywy prorok to zupełnie co innego niż niepasujący ksiądz czy książka. Taki ktoś może jak najbardziej być prawdziwym prorokiem, tylko mówić językiem dla mnie niestrawnym lub za prawdziwym na stopień mojej pokory.

Pomylenie tych pojęć otwiera drzwi fałszywym prorokom, o których pisze Słowo!

Nie ma niczego subiektywnego, osobistego w rozeznawaniu fałszywych proroctw i proroków.

Ducha nie gaście,  proroctwa nie lekceważcie!  Wszystko badajcie, a co szlachetne – zachowujcie! Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła.
(1 List do Tesaloniczan 5:19-22, Biblia Tysiąclecia)

To jest twarde zadanie wspólnoty Kościoła, ochrona owiec przed wilkami.

Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada.(Dzieje Apost. 20:29, Biblia Tysiąclecia)

Historia zna wielu … Od wzywających do współżycia seksualnego w ramach miłości bliźniego, do samobójstw tysięcy ludzi jak Jim Jones.

Straszny widok ofiar sekty Jima Jonesa w Gujanie

Ten straszny obraz pokazuje czym jest zjawisko fałszywego proroctwa – przynosi zniszczenia, a nawet śmierć. Nie tylko fizyczną!

Takie owoce już nie pozostawiają wątpliwości, ale sztuką jest poznać zagrożenie wcześniej, by nie było tylu ofiar!

Jednym z kryteriów jest wierność Słowu. Kto nie słucha go uważnie, a wykorzystuje do uzasadniania własnych filozofii, jest fałszywym prorokiem! Bo używa autorytetu Pana, mówi jakby w jego imieniu. Mówić inaczej niż Pan, to zawsze szkodzić…

Czy są ludzie nadużywający wezwania do badania, strzeżenia się?  Oczywiście! Potrafią być prawdziwym utrapieniem.

Podobnie jak koszmar pedofilii nie powoduje, że miłość do dzieci jest zła, tak i nadużycia czujności w kościele  nie przekreślają jego potrzeby.

Posumowanie: O. Grzegorza subiektywizacja „wilka w owczej skórze” jest mocno sprzeczna z zamiarami Autora Słowa (według najlepszego rozeznania jakie posiadam) i niebezpieczna dla jego słuchaczy, bo utrudnia im obiektywną analizę słuchanych treści.

Ps. Czy o. Grzegorz Kramer według mnie jest fałszywym prorokiem? Otóż  bywa nim. Pokazałem jak błędnie interpretuje Słowo o fałszywych prorokach, a i inne niepokojące wypowiedzi też są. Mam nadzieję, że odnajdzie w sobie odwagę dopuszczenia POLEMIKI do swojego sieciowego nauczania. Głos innych może też być głosem Ducha, Grzegorzu. Nie odrzucaj napominania Pana! Oczywiście – te same oczekiwania kieruję do siebie.

O. Grzegorzu, nie jestem Twoim osobistym wrogiem. Nie mam też uprzedzenia czy niechęci. Jeszcze raz proszę, naucz się rozmawiać z wierzącymi widzącymi błędy w Twoich słowach, w końcu Twoimi braćmi w Panu! Zyskasz, a nie stracisz! 

Każdy twój komentarz do tego postu umieszczę tu lub dopiszę do niego link.

2 odpowiedzi do artykułu “Subiektywny wilk o. Grzegorza Kramera.

  1. Mirella

    Czy mam napisać, jak potraktował mnie ojciec Kramer na fb, kiedy zadałam mu pytania dotyczącego posta, który wzbudził we mnie niepokój? Nie zrobię, bo byłoby to z mojej strony uskarżaniem się. Bardziej istotne jest to, co poruszyłeś, Tomaszu, czyli brak możliwości dialogu. Ojciec Kramer wybiera szczęśliwców spośród ludzi mu schlebiających i z nimi rozmawia. To smutne. Zwłaszcza jego nawoływanie do „poskarżenia” na niego do przełożonych, jeśli widzę herezję w jego wypowiedziach… Modlę się o mądrość dla siebie , kiedy docierają do mnie teksty ojca, modlę się za niego, by on sam nie wiódł ludzi na manowce… zwłaszcza w kontekście objęcia przez niego za niedługo probostwa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij