Wierzenica na szlaku kościołów drewnianych w Wielkopolsce

Kościółek św. Mikołaja w Wierzenicy, należy do najstarszych drewnianych świątyń w Wielkopolsce, to jeden z kilku, znajdujących się tutaj na szlaku kościołów drewnianych. Świątynia jest niemal cała drewniana, kryta gontem. Najstarsza jej część, prezbiterium i nawa  pochodzą z II połowy XVI w. Wystrój kościoła pochodzi z początku XVII w. Barok oglądany w wierzenickim kościele zwany jest „barokiem ludowym”; wszystko wykonane jest w drewnie a zdobienia i złocenia charakterystyczne są dla tej epoki.

Z tamtego czasu zachował się ołtarz główny z figurami św. Wojciecha i Mikołaja wraz centralnym obrazem Madonny Wierzenickiej, zwanej Matką Ubogich. Na obrazie na dole, domalowana jest postać człowieka, kołodziejski warsztat i para zwierząt. Wyjaśnia to napis na obrazie: ”Na kościół wierzbnicki ten obras sprawiono, za Bartłomieja z Kłecka, Boga by proszono, kołodziej był na karczmie, mieszkał tu lat kilka, przed śmiercią na tę sztukę oddał parę bydłka” . Jest to postać fundatora obrazu, człowieka skromnego. Przy  wizerunku Madonny Wierzenickiej można zostawić w modlitwie nasze wszystkie ludzkie biedy, niekoniecznie tylko materialne.

img_3736_wynik

Dla mnie, piękny jest też boczny ołtarz, przedstawiający  Chrystusa na Krzyżu.

img_3754_wynik

Znajduje się tutaj również XVIII – wieczny obraz malarstwa włoskiego, przedstawiający Maryję zakładającą pieluszkę Jezusowi – motyw u nas mało znany.

img_3731_wynik

W kościele znajduje się krypta grobowa Rodziny Cieszkowskich z piękną płytą nagrobną wraz z popiersiem Augusta Cieszkowskiego, wybitnego Polaka i Wielkopolanina, zasłużonego dla polskości, związanego z Wierzenicą. W pomniku nagrobnym uwagę zwracają drzwi, będące odlewem z metalu, przedstawiające sceny nawiązujące do życia wiecznego.

Domy Modlitwy

 

 

3 odpowiedzi do artykułu “Wierzenica na szlaku kościołów drewnianych w Wielkopolsce

    1. Maria

      Wokół Poznania istnieje trasa około 120 km z wyjątkowo pięknymi 12-oma kościółkami drewnianymi, które są perełkami architektury i świadectwem historii naszego regionu. Atmosferę i duchowość tych obiektów trudno zastąpić a szczególnie obiektami zbudowanymi po roku 1980… Kocham modlić się w prawie pustych, małych kaplicach, kościółkach drewnianych…odnoszę wtedy wrażenie jakby bliższej relacji z Panem Bogiem…

  1. Tomasz

    Podobno istnieje zjawisko „omodlonego” miejsca. W takim kościółku można na pewno tego doświadczyć. 🙂 Mnie zadziwia światło i przestrzeń w tym kościele. Intymnie i jednocześnie więcej miejsca niż wynikałoby z fizycznych rozmiarów. Do tego sztuka wysokich lotów …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij