Wierzenica na szlaku kościołów drewnianych w Wielkopolsce

Kościółek św. Mikołaja w Wierzenicy, należy do najstarszych drewnianych świątyń w Wielkopolsce, to jeden z kilku, znajdujących się tutaj na szlaku kościołów drewnianych. Świątynia jest niemal cała drewniana, kryta gontem. Najstarsza jej część, prezbiterium i nawa  pochodzą z II połowy XVI w. Wystrój kościoła pochodzi z początku XVII w. Barok oglądany w wierzenickim kościele zwany jest „barokiem ludowym”; wszystko wykonane jest w drewnie a zdobienia i złocenia charakterystyczne są dla tej epoki.

Z tamtego czasu zachował się ołtarz główny z figurami św. Wojciecha i Mikołaja wraz centralnym obrazem Madonny Wierzenickiej, zwanej Matką Ubogich. Na obrazie na dole, domalowana jest postać człowieka, kołodziejski warsztat i para zwierząt. Wyjaśnia to napis na obrazie: ”Na kościół wierzbnicki ten obras sprawiono, za Bartłomieja z Kłecka, Boga by proszono, kołodziej był na karczmie, mieszkał tu lat kilka, przed śmiercią na tę sztukę oddał parę bydłka” . Jest to postać fundatora obrazu, człowieka skromnego. Przy  wizerunku Madonny Wierzenickiej można zostawić w modlitwie nasze wszystkie ludzkie biedy, niekoniecznie tylko materialne.

img_3736_wynik

Dla mnie, piękny jest też boczny ołtarz, przedstawiający  Chrystusa na Krzyżu.

img_3754_wynik

Znajduje się tutaj również XVIII – wieczny obraz malarstwa włoskiego, przedstawiający Maryję zakładającą pieluszkę Jezusowi – motyw u nas mało znany.

img_3731_wynik

W kościele znajduje się krypta grobowa Rodziny Cieszkowskich z piękną płytą nagrobną wraz z popiersiem Augusta Cieszkowskiego, wybitnego Polaka i Wielkopolanina, zasłużonego dla polskości, związanego z Wierzenicą. W pomniku nagrobnym uwagę zwracają drzwi, będące odlewem z metalu, przedstawiające sceny nawiązujące do życia wiecznego.

Domy Modlitwy

 

 

3 odpowiedzi do artykułu “Wierzenica na szlaku kościołów drewnianych w Wielkopolsce

    1. Maria

      Wokół Poznania istnieje trasa około 120 km z wyjątkowo pięknymi 12-oma kościółkami drewnianymi, które są perełkami architektury i świadectwem historii naszego regionu. Atmosferę i duchowość tych obiektów trudno zastąpić a szczególnie obiektami zbudowanymi po roku 1980… Kocham modlić się w prawie pustych, małych kaplicach, kościółkach drewnianych…odnoszę wtedy wrażenie jakby bliższej relacji z Panem Bogiem…

  1. Tomasz

    Podobno istnieje zjawisko „omodlonego” miejsca. W takim kościółku można na pewno tego doświadczyć. 🙂 Mnie zadziwia światło i przestrzeń w tym kościele. Intymnie i jednocześnie więcej miejsca niż wynikałoby z fizycznych rozmiarów. Do tego sztuka wysokich lotów …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi