Wspomnienie miejsca objawień Matki Bożej w Polsce – Gietrzwałd na Warmii

W Gietrzwałdzie Warmińskim znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – od 1970 r. Bazylika Mniejsza.

Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Matka Boża, na zapytanie dziewczynek: Kto Ty Jesteś? Odpowiedziała: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta.” Matka Boża odezwała się POM polsku i poleciła im odmawiać codziennie różaniec i przewidziała oswobodzenie Kościoła polskiego spod prześladowań caratu. Jest to jedyne zatwierdzone przez Kościół objawienie maryjne w Polsce.

Jednak już wcześniej istniał tutaj kult Matki Bożej, o czym świadczy nie tylko nadany kościołowi od początku tytuł Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ale również kult obrazu słynącego łaskami już w XVI wieku.

Akt lokacyjny osadzie wydała 19 maja 1352 roku Warmińska Kapituła Katedralna. Na początku postawiono drewnianą kaplicę. Prawdopodobnie w tym samym czasie powstała parafia. W czasie wojny polsko-krzyżackiej 1410-1414 wieś i kaplica zostały zniszczone. W XV wieku postawiono jednonawowy kościół gotycki na podmurówce z kamienia. Konsekrował go 31 marca 1500 roku pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Panny Marii biskup Jan Wilde, sufragan warmiński.

Kościół był wiele razy przebudowywany. Pierwszy raz kapitalnego remontu i dostosowania kościoła do stylu renesansowego dokonano pod koniec XVI wieku. Potem, w okresie baroku, świątynię wyposażono w nowe ołtarze. 11 czerwca 1790 roku biskup Ignacy Krasicki nadał świątyni dwa nowe tytuły: świętego Jana Ewangelisty i świętych Apostołów Piotra i Pawła. W XIX wieku ks. proboszcz Józef Jordan (1863-1869) doprowadził do rozbudowy kościoła, wzmocnił fundamenty i ściany.

Obecny kształt przybrała świątynia bezpośrednio po objawieniach, kiedy proboszczem był ks. Augustyn Weichsel (1869-1909). W latach 1878-1884, pod kierunkiem architekta Arnolda Güldenpfenniga, powiększono kościół tak, by nie naruszając części gotyckiej związać ją z nową, neogotycką i stworzyć harmonijną całość. Dobudowano nawę poprzeczną z emporami oraz prezbiterium z kryptą, nadając kościołowi kształt krzyża rzymskiego. Rozebrano górną, drewnianą część wieży i wzniesiono murowaną z cegły ze zwieńczeniem neogotyckim. Dach kościoła pokryto dachówką, a wieżę blachą.

13 sierpnia 1945 roku opiekę nad sanktuarium gietrzwałdzkim powierzono Zakonowi Kanoników Regularnych Laterańskich.

W latach 1966-1968 rozebrano dawne, zniszczone ogrodzenie i zbudowano nowy kamienny mur z kutymi w metalu przęsłami, granitowe schody i kamienno-cementowe obejście wokół kościoła. Przed uroczystościami 100-lecia objawień Matki Bożej dokonano renowacji architektury i wnętrza kościoła, założono nową posadzkę marmurową i odnowiono polichromię.

2 lutego 2005 roku w bazylice gietrzwałdzkiej, Ks. Arcybiskup Edmund Piszcz, metropolita warmiński, otworzył proces beatyfikacyjny wizjonerki siostry Stanisławy Barbary Samulowskiej (1865-1950) ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo.

Sanktuarium w Gietrzwałdzie to miejsce ważne nie tylko dla Warmii. Objawienia Matki Bożej połączyły wiernych i dały pokrzepienie w najtrudniejszych chwilach naszej historii.

Obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej znajduje się w centralnym miejscu kościoła. Ma formę Madonny Piastunki, ubranej w srebrną sukienkę, która w ręku trzyma dzieciątko Jezus. Wizerunek pochodzi z XVI w. We wrześniu 1967 r. obraz koronował Prymas Polski Stefan Wyszyński. Pierwsza wzmianka o Obrazie Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej jako Madonny Piastunki, podtrzymującej w ręku dziecię Jezus pochodzi z 1568 roku. Dzieciątko błogosławi prawą ręką, a lewą rękę opiera na księdze, nad koroną Madonny dwaj Aniołowie podtrzymują wstęgę z łacińskim napisem: „Bądź pozdrowiona, Królowo nieba, bądź pozdrowiona, Pani Anielska”.

 

Kapliczka Objawień. Dnia 6 lipca 1877 roku Matka Najświętsza – według relacji dzieci  zażądała wystawienia kapliczki w miejscu objawienia. W następnych dniach dzieci otrzymały dokładne wskazówki, jak ma wyglądać kapliczka a w niej figura.

dscn9758_wynik

Cudowne Źródełko i prowadząca do niego Aleja Różańcowa. Przy prowadzącej do źródełka grabowej alejce postawiono 15 Kapliczek Różańcowych, które wykonał rzeźbiarz Julian Kasprzycki z Myślenic według projektu architekta Sylwestra Kwiatkowskiego z Białegostoku. Źródełko zostało pobłogosławione w ostatnim dniu objawień przez Matkę Bożą i do tej pory słynie z licznych uzdrowień.

Droga Krzyżowa. 27 czerwca 2007 roku Ks. Arcybiskup Wojciech Ziemba poświęcił gietrzwałdzką Drogę Krzyżową, której kaplice postawione na błoniach gietrzwałdzkich, zaprojektował Marcin Dutko z Warszawy, a rzeźby wykonał Jan Stępkowski ze Strzegowa.

Modlitwa do Matki Bożej:

Matko Boża Gietrzwałdzka,

Królowo nieba i Pani aniołów,

Swoim przemożnym wstawiennictwem

Wyjednaj nam u Syna Twego

Te łaski, o które Cię z ufnością prosimy

Uciekając się pod Twoją macierzyńską opiekę.

Amen

 

Gorąco polecam pielgrzymkę do Sanktuarium Gietrzwałdzkiego

 

 

Domy Modlitwy

 

 

 

2 odpowiedzi do artykułu “Wspomnienie miejsca objawień Matki Bożej w Polsce – Gietrzwałd na Warmii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij