Przejdź do paska narzędzi

Zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać

Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie. Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi. Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła.

p3

Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata z domu i nie szuka staranne, aż ją znajdzie. A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam. Tak samo, powiadam wam, radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca. Powiedział też: Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada. Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem. Lecz ojciec rzekł do swoich sług: Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się. I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego. Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedzał ojcu: Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę. Lecz on mu odpowiedział: Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął a odnalazł się.

(Łk 15,1-32)

Potrzebujemy pomocy Pasterza nie tylko na pustyni. Może nawet łatwiej zagubic się w cukierkowych warunkach!

p2g

Powróćmy jak najprędzej do Życia i Miłości Ojca!

Perły Słowa

Dziękuję Steve Day za zdjęcie witraża na licencji CC.

3 odpowiedzi do artykułu “Zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać

 1. Tomasz Autor

  Dla mnie opowiadanie o „Synu marnotrawnym” jest też … dowodem na istnienie Boga. Ta historia ma tak niesamowitą głebokość i prawdę w niej zawartą, że może pochodzić wyłącznie od Boga!

 2. Maria

  Co za wartość dla człowieka stanowi wiara, wartości chrześcijańskie, wspólnota Kościoła… to studnia bez dna płynącego dobra, zmieniającego indywidualnie człowieka, doskonalącego go a w konsekwencji całe społeczności (społeczeństwa)… Ku takim wartością powinien dążyć świat a wszystko zaczyna się w zmianie (nawróceniu) i doskonaleniu pojedyńczego człowieka…
  Dlatego uważam, że nauki płynące z Ewangelii, ich głębia, sens, pokazujące nam drogę w naszym życiu, jej rozwój i dążenie do świętości, nie mogą być wytworem słabego, grzesznego człowieka, który sam ich przecież potrzebuje. Są one dla mnie doskonałe, więc ich Autorem może być tylko Ktoś, Kto jest ponad nami… Bóg….
  Już dawno uważam, że psychologia wzorowana jest na Biblii…zresztą tak jak pewne działy techniki na doskonałości funkcjonalnej komórek i organów stworzonego człowieka…
  To takie moje poszukiwania….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide