Zwiastowanie. Niezwykły obraz Antonello da Messina

Pragnę przedstawić obraz „Annunciata”, mistrzowski i absolutny majstersztyk sycylijskiego malarza Antonello da Messina. Obraz, namalowany w 1475 roku, jest uważany bez wątpienia za jeden z największych dzieł sztuki włoskiej Quattrocenta. Obraz można zobaczyć w „Galerii Regionalnej” Palazzo Abatellis w Palermo.

Przed opisaniem wysublimowanej postaci kobiety otulonej płaszczem koloru morza,która jest bohaterem obrazu, należy zwrócić uwagę na kontekst historyczny, w którym zostało dzieło wykonane. „Ave Maria gratia plena …” Modlitwa Zwiastowania… słowa z Ewangelii św Łukasza pojawiają się, gdy Archanioł Gabriel, kiedy ogłasza Dziewicy jej boskie macierzyństwo. Działo się to w okresie szybkiego rozprzestrzeniania się kultu maryjnego, pomiędzy XIV i XVI wiekiem.

Stajemy bez żadnej wątpliwości przed bardzo młodą kobietą. Maria jest zaskoczona przybyciem Anioła, w ręku trzyma książkę. Po raz pierwszy autor obrazu ucieka od schematu tradycyjnego pokazania momentu Zwiastowania; to Maria jest niekwestionowaną gwiazdą sceny. Całą uwagę skupiają gesty i czysty wdzięk twarzy. Nawet przestrzeń wokół, pozbawiona architektury i krajobrazu, sprzyja kontemplacji twarzy Maryi.

Przyszła Matka Zbawiciela, trzyma w trzech palcach lewej dłoni niebieski welon, który otacza ją, jakby chciał osłonić dokonaną Pełnię w łonie Maryi. I nie jest to bynajmniej kwestia tylko skromności, ale obrona tego, co kobieta czuje wewnątrz siebie… Można wyobrazić sobie drżenie całej postaci, jakby dreszcz ogarniający w momencie uświadomienia tajemnicy Zwiastowania. Choć malarz zdecydował się na pozbycie Anioła z obrazu, to jednak poprzez obraz młodej kobiety, wyczuwalna jest jego obecność.

Oczy Maryi…lekko odwrócone, pokorne i wyniosłe zarazem; zadumane bo: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?” I odpowiedź Anioła: ” … nic nie jest niemożliwe dla Boga”

Czy widać strach w Maryi? Nie, decyzja jest podjęta, choć myśl o przyszłym losie pozostaje wyrażona słowami „ Oto ja służebnica Pańska mi się stanie według twego słowa”

Jedynym elementem, który zakotwicza obraz w swoim czasie powstania, jest klęcznik w stylu gotyckim. Otwarta książka na nim, ma wartość symboliczną- wszystko zostanie spełnione zgodnie z tym co zostało napisane. Uniesione kartki, jakby trzepotanie, to być może wibrująca Obecność Ducha Świętego

Na podstawie artykułu  Alessandry Scriva  na stronie http://www.famedisud.it

Sztuka sakralna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij