Bazylika świętej Justyny w Padwie

 

Padwa kojarzy się prawie wyłącznie z kultem świętego Antoniego. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w padewskiej bazylice świętej Justyny męczennicy, spoczywają relikwie świętego Łukasza.  W bazylice znajdują się także relikwie św. Prosdocimo, ewangelizatora regionu Veneto, pierwszego biskupa Padwy i patrona miasta. Kustoszami bazyliki św. Justyny są benedyktyni, a od niedawna świątynia jest także parafią.

Relikwie św. Łukasza zawsze były czczone w Padwie, trzeba jednak przyznać, że nie były one obiektem kultu wielkich mas wiernych i jedynie w niektórych okresach historycznych stawały się przedmiotem szczególnego zainteresowania. Było tak np., gdy w 1354 r. cesarz Karol IV zapragnął mieć relikwie czaszki Ewangelisty, które kazał umieścić w katedrze św. Wita w Pradze. W 1463 r. Wenecja rościła sobie prawo do posiadania autentycznych relikwii św. Łukasza i władze Padwy wysłały tam dwóch lekarzy z Uniwersytetu Padewskiego, którzy stwierdzili, że szkielet przechowywany przez wenecjan miał jedynie dwieście lat i należał do jakiegoś mnicha imieniem Łukasz. Istotny jest fakt, że na oficjalnej pieczęci Uniwersytetu Padewskiego od zawsze widnieje postać św. Łukasza, a powstały  mieście Włoski Związek Lekarzy Katolickich ma za patrona Ewangelistę.

W październiku 1992 r. prawosławny metropolita Teb, Hieronymus, napisał list do biskupa Padwy, Antonio Matazzio, w którym prosił o jakąś część relikwii św. Łukasza. Chciał ją umieścić w pustym grobowcu Ewangelisty, który od pierwszych wieków chrześcijaństwa znajduje się w Tebach w greckim regionie Beocja, gdzie św. Łukasz zmarł w podeszłym wieku.Biskup Matazzio uznał prośbę metropolity za znak Opatrzności Bożej i zanim podjął decyzję o przekazaniu szkieletu do Teb, poddał szkielet przechowywany w bazylice św. Justyny skrupulatnym badaniom naukowym.

Badania prowadziła ekipa składająca się z 20 bardzo kompetentnych naukowców – specjalistów z różnorodnych dziedzin nauki. Skatalogowano i przebadano wszystkie kości i przedmioty, które znajdowały się w ołowianej trumnie, następnie przeprowadzono badania czaszki sprowadzonej z Pragi. Były to prace fascynujące i bogate w  niespodzianki, a co najważniejsze – ich wyniki potwierdzają tradycję, według której szkielet przechowywany w bazylice św. Justyny jest szkieletem Ewangelisty.

Pielgrzymując do Padwy można i należy odwiedzić sarkofag z doczesnymi szczątkami świętego Łukasza,  „Ewangelisty Wcielenia”, Ewangelisty miłosierdzia Matki Bożej oraz Jej „Magnificat”. Święty Jan Paweł II zachęcał nas, abyśmy wciąż czerpali z prawdziwego skarbu, jaki pozostawił św. Łukasz: Ewangelii i Dziejów Apostolskich, i konfrontowali nasze życie i działalność z modelem, jakim jest pierwotny Kościół opisany przez Ewangelistę.

 

Artykuły o wierze

 

 

 

3 odpowiedzi do artykułu “Bazylika świętej Justyny w Padwie

  1. Tomasz

    Kości i chciałoby się powiedzieć tyle z nas zostanie na tym świecie. Tylko Łukasz jest przykładem, że całkiem inaczej być powinno! Jego słowa są studiowane miliardy razy, a nawet kości są cenną relikwią. Sekret? Duch włączony w pracę życia. 🙂 Pomóc Światłości w zbawianiu świata, choć trochę 🙂

  2. Mirella Autor

    Tomaszu:)) Iść drogą Pana to łaska, głosić Ewangelię- obowiązek:)

    Mario:)) tak cieszę się, że mogę odkrywać nieznane fakty i przedstawiać świat widziany „po mojemu” 🙂 Ty też to robisz:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide