Drzewo poznania dobra i zła – obsesja człowieka.

Czytając opowiadanie o stworzeniu świata wielu ludzi uważa, że jest niemożliwym aby Dobry Bóg umieścił w nim coś, co zaszkodzi człowiekowi. Po części rozumiem te wątpliwości ale biorą się jednak z błędnego rozumienia oraz niedokładnego czytania tekstu.

1. Raj nie jest niebem, gdyż jest na ziemi. A na ziemi człowiek realizuje swoją wolność poprzez wybory.

Raj, jest miejscem ogromnych możliwości z których człowiek może korzystać dzięki daru wolności jaką posiada. Stąd autor opowiadania o raju pokazuje go za pomocą różnych symboli i obrazów.

W centrum ogrodu znajduje się drzewo życia oraz poznania dobra i zła. Te dwa drzewa są dwoma kierunkami życia człowieka ale różnymi w swoich skutkach. Zaś te skutki kształtują nieodwracalnie przyszłość – moich doświadczeń nie wymażę a skutki moich złych decyzji dotyczą także innych ludzi i pozostają w świecie..

Bóg dając człowiekowi dar wolności wyboru ostrzega pierwszych ludzi przed konsekwencjami poznania w ich skutkach – poznania skutków niedobrych decyzji. Tak jak niedobre w skutkach jest często coś, co wygląda jako dobre.

Posiadamy jako ludzie absolutną wolność decydowania, odnoszące się do naszych wyborów. Natomiast nie mamy już władzy nad ich skutkami. Konsekwencją każdej decyzji rozumianej jako czyn dokonany jest skutek będący jego konsekwencją.

Owoc z drzewa poznania dobra i zła zawsze kończy się rozczarowaniem i rozpaczą.. – to dzieje się w przyszłości.

Owoc z drzewa życia zawsze kończy się dobrem, daje radość, szczęście i poczucie sensu – trwałe.

Można powiedzieć, że owoc z drzewa poznania dobra i zła daje w momencie spożywania radość i spełnienie a po spożyciu przeciwnie.. .

W przypadku owocu z drzewa życia chodzi o mądre życie. Które nie zawsze w momencie realizacji wyboru jest przyjemne ale prowadzi do przyjemności i radości trwałej.

Rola przykazań i rad Bożych. 

Bóg, znając przyszłość -> znając konsekwencje wyborów w sposób trwały chce ułatwić i pomóc człowiekowi w mądrych wyborach prowadzących do trwałego szczęścia w przyszłości.

Jego rady dla człowieka odnoszą się do przyszłości która czeka jako konsekwencja naszych wyborów. Zatem przykazania nie służą do łamania naszej wolności ale jako pomoc i wskazówka do racjonalnego i mądrego z niej korzystania.

Grzech zawsze coś w nas zabija, zatem powrót na drogę przykazań wiąże się z wysiłkiem, Jezus mówi o krzyżu.. – jako zbawczy wysiłek który prowadzi do dobrej przyszłości.

Nawrócić się to, wrócić do Bożych jako drogi życia do dobrej przyszłości.

Trwać w błędzie-grzechu to ciągłe poznawanie takiego „dobra” które w przyszłości okazuje się złem.

Spożywać z drzewa życia, to poznawanie takiego dobra które w przyszłości staje się jak wino.. – dojrzewa stając się jeszcze większym dobrem w przyszłości.

Spożywać z drzewa „dobra i zła” to poznawanie takiego dobra które w przyszłości okazuje się tylko złem, coraz większym złem.

Bóg nie kłamie ale wskazuje drogę do przyszłości dobrej i trwałej w swoich skutkach.

Aby pójść tą drogą potrzebna jest wiara i zaufanie.

Człowiek religijny to ten który w to wierzy i ufa Bogu.

I wreszcie, chorobliwą obsesją człowieka jest wiara i przekonanie w to, że człowiek jest w stanie nauczyć się żyć oraz osiągnąć trwałe szczęście samodzielnie.. wybierając „drzewo poznania dobra i zła” pominąwszy „drzewo życia” a więc Mądrość Bożą.

„Dlatego radujcie się, choć teraz musicie doznać trochę smutku z powodu różnorodnych doświadczeń.  Przez to wartość waszej wiary okaże się o wiele cenniejsza od zniszczalnego złota, które przecież próbuje się w ogniu, na sławę, chwałę i cześć przy objawieniu Jezusa Chrystusa”. I Piotr 1. 6

mocny przykład jak drzewo poznania może zniszczyć

4 odpowiedzi do artykułu “Drzewo poznania dobra i zła – obsesja człowieka.

 1. Tomasz

  Wolna wola może wybrać odrzucenie Boga, ale czy to oznacza, że Bóg stworzył coś złego tj. możliwość odrzucenia siebie? Chyba takie rozumowanie bliskie jest obłędu … filozoficznego.

 2. staszek

  Nie rozumiem do końca Twojego pytania, gdyż człowiek ma władzę stanowienia o sobie = kształtowania swojej przyszłości. Dlaczego zatem Bóg miałby być winny złym wyborom człowieka.

  1. Tomasz

   To nie jest pytanie, tylko nawiązanie do „Czytając opowiadanie o stworzeniu świata wielu ludzi uważa, że jest niemożliwym aby Dobry Bóg umieścił w nim coś, co zaszkodzi człowiekowi.” Drzewo Poznania Dobra i Zła  wobec tych ludzi musi być dobre samo w sobie. Zapewne by argumentowali, że zło jako możliwy wybór nie może być dziełem Boga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij