Kościół pod wezwaniem św Marcina Biskupa z Tours w Czermnej

 

Czermna położona jest w województwie małopolskim u podnóża góry Liwocz. Wieś po raz pierwszy była wzmiankowana w dokumentach w 1353 roku jako darowizna króla Kazimierza Wielkiego. Parafia została ufundowana w 2. połowie XIV wieku, po raz pierwszy wzmiankowaną w dokumentach w 1512 roku.

Stary kościół jest wpisany do rejestru zabytków.  Pierwotny kościół pw Marcina Biskupa z Tours był erygowany  w 1312 r.; obecny został zbudowany w 1520r., poświęcony w 1537r. Kościół jest drewniany, konstrukcji zrębowej, z wieżą konstrukcji słupowej, kryty blachą, 3 nawowy, halowy z pozornym sklepieniem. Kościół był wielokrotnie przebudowywany, w XVIII w. otrzymał barokową wieżę, ściany pokryto polichromią, dobudowano drewnianą kaplicę Serca Jezusowego. W 1954r. Kościół otrzymał przywilej Sanktuarium Maryjnego Matki Bożej Pocieszenia ze słynnym XVI- wiecznym łaskami słynącym obrazem Matki Bożej, koronowanym w 2011r. Pierwsze zapiski dotyczące obrazu – kopii obrazu z kościoła w Rzymie,  pochodzą z 1654r.

 

 

Domy Modlitwy

Odpowiedź do artykułu “Kościół pod wezwaniem św Marcina Biskupa z Tours w Czermnej

  1. Maria

    Przepiękny ten drewniany kościółek… z duszą… sztuka sakralna, często z bezcennymi dziełami, to nasze dziedzictwo kulturowe…na szczęście bardzo pielęgnowane i doceniane….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi