Przejdź do paska narzędzi

Madonna z Guadalupe i Jej święto 12 grudnia…

Rokrocznie 12 grudzień jest dniem, kiedy Meksyk obchodzi uroczystości ku czci Matki Boskiej z Guadalupe. Sanktuarium Matki Bożej jest najczęściej odwiedzanym ośrodkiem pielgrzymkowym na kuli ziemskiej – każdego roku przybywa tam około 20 milionów ludzi z całego świata. Matka Boża z Guadalupe jest Patronką i Królową Meksyku; w Meksyku zwana jest Morenitą z Tepeyac.dscn1121_wynik

W dziejach Meksyku można wyróżnić takie okresy: Okres Prekolumbijski od 50 tys. lat p.n.e do około XIV wieku n.e; Okres Konkwisty od około 1517r. do 1521 r.; Okres Kolonialny      1521r. do 1821r. W latach 1910 do 1921 miała miejsce Rewolucja Meksykańska, która doprowadziła do powstania Republiki. Historia tego kraju jest skomplikowana, naznaczona wieloma wojnami, rozwojem i upadkiem różnych kultur i cywilizacji.

W XV w., w czasie przybycia Hiszpanów i rozpoczęcia chrystianizacji, wybrzeże Zatoki Meksykańskiej w pełni kontrolowali Aztekowie o silnej kulturze i religii pogańskiej, czcząc ponad 2 tys. różnych bóstw. Upadek cywilizacji Azteków datuje się na 1521 r., ewangelizacja przebiegała opornie a nową religię przyjmowało niewielu Indian, mocno przywiązanych do wielowiekowych tradycji. Objawienie Matki Boskiej z Guadalupe nastąpiło, kiedy świat Indian rozpadł się a ich kultura i religia zostały zniszczone.

Maryja objawiła się Indianinowi Juanowi Diego na wzgórzu Tepeyac (Mexico City) czterokrotnie, w dniach od 9 grudnia 1531r. do 12 grudnia 1531r.; Maryja przedstawiła się Juanowi i poprosiła aby udał się do ówczesnego biskupa Meksyku i przekazał Jej pragnienie, aby u stóp wzgórza wybudować świątynię ku Jej czci. Znamienne jest, że w czasach prekolumbijskich istniała w tym miejscu świątynia poświęcona bogini Coatlicue Tonantzin, czyli „Matce Bogów”, zniszczona przez konkwistadorów. Po spotkaniach Juana z powątpiewającym biskupem, który zażądał od Indianina jakiegoś znaku, ten zjawił się u niego  12 grudnia 1531r. z naręczem róż kastilijskich, zawiniętych w swój płaszcz zwany tilmą. Po przekazaniu biskupowi kwiatów okazało się, że na tilmie odwzorowany jest wizerunek Matki Boskiej. Zgodnie z życzeniem Maryi, na miejscu objawień powstała świątynia. Maryja ukazała się też dzień wcześniej umierającemu wujowi Juana, którego uzdrowiła. To tylko bardzo skrótowo przedstawiona historia tych objawień.

Wizerunek Maryi odwzorowany na tilmie Juana sprawił, że w błyskawicznym tempie nastąpiła ewangelizacja Ameryki Łacińskiej. Walka o wolność Meksyku, od czasu objawień, toczyła się pod sztandarami Matki Bożej z Guadalupe a wielką rolę w walce o niepodległość odgrywało duchowieństwo katolickie.

Sam obraz jest pełen zagadkowych fenomenów, a przedstawiciele nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych nadal prowadzą liczne badania, które dzięki coraz nowocześniejszym metodom są na bieżąco weryfikowane. W wyniku nich okazało się, że:

 • Położenie gwiazd oraz kwiatów na sukni Maryi zgadza się z lokalizacją szczytów i wulkanów na terytorium Meksyku,
 • Układ gwiazd na obrazie jest identyczny z tym, jaki rozpościerał się nad stolicą Meksyku 12 grudnia 1531 r. o godz. 6.45 rano (o tej godzinie Juan rozwinął swój płaszcz przed biskupem).
 • Na obrazie Matki Bożej z Guadalupe odkryto układ geometryczny składający się na ciąg Fibonacciego, tzw. „złoty podział”, obecny jako zasada porządkująca w geometrii, chemii, fizyce, botanice, zoologii…. To ten podział decydował o harmonii egipskich piramid, greckich świątyń, romańskich i gotyckich katedr czy renesansowego malarstwa…
 • Postać Maryi jest wpisana w formy geometryczne koła, elipsy i krzyża podziałowego, stanowiąc przykład klasycznej harmonii ikonograficznej.
 • Głowa Maryi jest nachylona w prawo pod kątem około 23,5 stopnia; podobnie jak nachylenie równika do płaszczyzny orbity ziemskiej.
 • W obrazie stwierdzono też doskonałą harmonię muzyczną z układem gwiazd i kwiatów, odpowiadającym nutom na pięciolini.
 • W prawej i lewej tęczówce oka Maryi odkryto wizerunek brodatego mężczyzny i dwunastu innych osób – tożsamość tych osób jest ciągle wyjaśniana; stwierdzono również, że oczy na obrazie, mają wszystkie cechy, jakie posiada żywe oko ludzkie; to ciągle zagadki do rozwiązywania.
 • Niewyjaśniona pozostaje niezwykła trwałość płótna z 1531r., na którym utrwalony jest obraz Matki Bożej. Stwierdzono, że nie wykazuje ono żadnych poważnych ubytków ani oznak starzenia, nie zostało nigdy nasączone środkami konserwującymi, nie przylega do niego kurz i nie poddaje się żadnym insektom. Tilma utkana jest z włókien agawy, której trwałość zakłada się do 40 lat. Podczas badan nie potrafiono określić techniki malowidła, na płótnie nie odnaleziono śladów jakiegokolwiek wstępnego szkicu malowidła jak i nie znaleziono pociągnięć pędzlem. Stwierdzono również, ze powierzchnia wizerunku ma budowę, przypominająca błonę fotograficzną.

Wg. naukowców, właściwości tego malowidła pozostają zagadką do dziś. Stwierdzają oni, że na świecie są tylko dwa płótna, których właściwości wymykają się prawom fizyki: Całun Turyński i Obraz Matki Bożej z Guadalupe.

Można by jeszcze napisać wiele o tej wspanialej ikonie, w której chrześcijanie odnajdywali elementy im znane a Indian widzieli w niej konkretne azteckie kolory i symbole; łączyła więc ona dwa zupełnie inne światy.

Nowa religia niosła prawdy, które Indianie trudno przyjmowali. Monoteistyczne nauczanie o jedynym Bogu było mało zrozumiałe dla tubylców przyzwyczajonych do panteonu wielu bóstw. Indianie z czasem zaczęli traktować świętych chrześcijańskich jako odpowiedników czczonych kiedyś bożków, składając im ofiary oraz urządzając fiesty. Katoliccy duchowni nie protestowali przeciwko tak wyrażanej religijności, mając świadomość, iż odcięcie Indian od ich tradycji i wieloletnich zwyczajów może zaszkodzić ich ewangelizacji. Dało to początek synkretyzmowi religijnemu, którym do dzisiaj przepełniona jest religijność i pobożność Meksykanów. Ich religijność pełna jest dawnych wierzeń i obrzędów, czego dowodem są te ich rytualne tańce, które wynikają pewno z potrzeby powrotu do dawnych sposobów oddawania czci bogom i są gdzieś zakorzenione w ich mentalności.

Objawienie Matki Bożej z Guadalupe stało się przełomem w życiu meksykańskich Indian, którzy dzięki niemu, przekonali się do wiary chrześcijańskiej. Uformowała Ona nie tylko meksykańskie dusze ale towarzyszyła w kształtowaniu się niezależnej państwowości. Meksykanie są ciągle wierni swojej Morenicie. Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe można spotkać właściwie na każdym kroku w Meksyku i to w miejscach, gdzie się nikt tego nie spodziewa.

Matka Boska z Guadaupe jest również czczona jako patronka i obrończyni życia ludzkiego.    12 grudnia 2007r. podczas Mszy św. w intencji dzieci zabitych przed narodzeniem, z obrazu Matki Bożej w Sanktuarium w Meksyku wydobyło się światło, które na oczach tysięcy wiernych utworzyło kształt ludzkiego embrionu podobny do obrazu widzianego podczas badań echograficznych.

Na dziedzińcu Bazyliki Guadalupe znajduje się pomnik Jana Pawła II, jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych. Został wystawiony przez naród meksykański w hołdzie Papieżowi, który pięć razy pielgrzymował do tego kraju. Na terenie Sanktuarium jest jeszcze jedna Polska pamiątka – w elewacji Starej Bazyliki wmurowana jest tabliczka, ufundowana przez Polonię meksykańską, upamiętniająca dzień 3 maja 1959 r. jako Dzień Poświęcenia Polski Matce Boskiej z Gudalupe.

Załączam kilka fotografii przedstawiających jak Indianie współcześnie obchodzą święto Matki Boskiej z Guadaupe …

Artykuły o wierze

2 odpowiedzi do artykułu “Madonna z Guadalupe i Jej święto 12 grudnia…

 1. Tomasz

  1) Miłość nigdy nie ustaje. 2) Śmierć dla uczniów Jezusa oznacza bycie z nim- świadczy św. Paweł. 3) Gdzie Duch Pański tam wolność.
  Co z tego wynika? Między innymi, że Matka Jezusa nie może siedzieć w Niebie spokojnie i nie interesować się nami:) Stąd zapewne te wezwania do budowy miejsc spotkania i modlitwy:)
  Historia obrazu niesamowita:)

 2. Maria

  Dla mnie, „właściwości” obrazu i jego powstanie nie wyjaśnione przez naukowców przez przeszło 500 lat, miejsce objawień i budowa kościoła Matki Boskiej z Guadalupe ( Matki Boga-Człowieka) w miejscu związanym ze świątynią pogańskiej bogini „Matki Bogów” oraz jego nieustanna aktualność dla wszystkich kultur i epok, świadczą o jego nadprzyrodzonym powstaniu i charakterze. Każe wierzyć, że jest on „namalowany nie ludzką ręką”. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide