Rajska plaża i kojące fale na karaibskiej wyspie

To Coco Beach na wyspie Antiqua, tak rozpoznał jeden z komentatorów na Yt.

Widok z satelity:
resort
Perły natury

Informacje:

Ten artykuł dotyczy wyspy na Karaibach. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.

Antigua – wyspa położona na Karaibach, w archipelagu Małych Antyli, należąca do Wysp Nawietrznych. Wchodzi w skład państwa Antigua i Barbuda[2]. Zajmuje powierzchnię 280 km²[1]. Na wyspie położona jest stolica kraju, Saint John’s[2].

Etymologia

Słowo antiguo pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza starożytny lub stary. Odkrywca wyspy, Krzysztof Kolumb, nadał jej nazwę od kościoła Santa Maria la Antigua w Sewilli[1].

Geografia

Antigua jest największą wyspą wchodzącą w skład państwa Antigua i Barbuda. Na północ od niej leży druga co do wielkości wyspa kraju, Barbuda. Antigua leży na południe od Barbudy, drugiej głównej wyspy państwa[2].

Administracyjnie wyspa Antigua podzielona jest na 6 okręgów, zwanych tradycyjnie parafiami (ang. parish). Są to Saint George, Saint John, Saint Mary, Saint Paul, Saint Peter oraz Saint Philip[1].

Wybrzeże Antigui w pobliżu miasta Saint John’s

Teren głównie nizinny, wapienny bądź koralowy, z niewielkimi wyższymi obszarami pochodzenia wulkanicznego. Liczne plaże piaszczyste, palmy oraz pola, na których uprawia się ananasy i bawełnę. Najwyższym punktem wyspy jest wzniesienie Mount Obama (do 4 sierpnia 2009 roku – Boggy Peak) o wysokości 402 m n.p.m.

Wybrane miasta wyspy: Bendals, Cedar Grove, Clare Hill, Crosbies, Liberta, Potters Village.

Historia

Pierwsze osady na wyspie zostały założone przez Sibonejów około 2400 roku p.n.e., a wykonane przez nich kamienne narzędzia zostały znalezione w dziesiątkach miejsc na wyspie. W latach 35–1100 n.e. wyspy zostały zasiedlone przez rolnicze plemię Arawaków, a następnie przez agresywnych Karaibów, którzy opanowali całe Karaiby. Wyspę odkrył w 1493 roku Krzysztof Kolumb podczas jego drugiej wyprawy do Ameryki. Nadał jej nazwę związaną z kościołem Santa Maria la Antigua w Sewilli. Hiszpańskie osadnictwo nie trwało jednak dłużej niż 100 lat, głównie z powodu niedostatku wody pitnej oraz oporu ze strony Karaibów. Dopiero w 1632 roku na wyspie z sukcesem osiedlili się Anglicy, którzy przybyli z Saint Kitts. W 1684 roku na wyspę przybył Christopher Codrington, który rozpoczął zakładanie plantacji trzciny cukrowej na Antigui. W 1967 roku wyspa, wraz z Barbudą i Redondą uzyskały częściową autonomię jako państwo stowarzyszone z Wielką Brytanią, a w 1981 roku uzyskały pełną niezależność ogłaszając niepodległość kraju nazwanego Antigua i Barbuda[1].

Przypisy

  1. abcde Antigua and Barbuda (ang.). The World Factbook. [dostęp 24 października 2015].
  2. abc Nowy Atlas Świata. Warszawa: GeoCenter, 1998, s. 200. ISBN 83-87221-12-0. (pol.)
source: http://pl.wikipedia.org/wiki/Antigua

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

rfwbs-slide
Przejdź do paska narzędzi