Przejdź do paska narzędzi

Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś

Piotr zbliżył się do Jezusa i zapytał: Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy? Jezus mu odrzekł: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał rozliczyć się ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który mu był winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby tak dług odzyskać. Wtedy sługa upadł przed nim i prosił go: Panie, miej cierpliwość nade mną, a wszystko ci oddam. Pan ulitował się nad tym sługą, uwolnił go i dług mu darował. Lecz gdy sługa ów wyszedł, spotkał jednego ze współsług, który mu był winien sto denarów. Chwycił go i zaczął dusić, mówiąc: Oddaj, coś winien! Jego współsługa upadł przed nim i prosił go: Miej cierpliwość nade mną, a oddam tobie. On jednak nie chciał, lecz poszedł i wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu. Współsłudzy jego widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. Wtedy pan jego wezwał go przed siebie i rzekł mu: Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą? I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu.

Mt 18,21-35

W tym Słowie znajdujemy bardzo mocne ostrzeżenie… Brak przebaczenia żałującemy bliźniemu jest straszliwym obciążeniem naszej wieczności! Bóg wtedy od nas wymaga sprawiedliwego zwrotu długu!

Perły Słowa

2 odpowiedzi do artykułu “Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś

 1. Puella Clara

  Mocne czytanie, przypowieść na otrząśnięcie się i stanięcie w prawdzie. W sam raz na Wielki Post, który wzywa do nawrócenia!
  Jezus powiedział też m.in.: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”…
  Modlimy się również do Ojca: „Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”…
  Nie wiem, czy dla niektórych to puste słowa, bo postawa niegodziwego sługi wcale nie taka rzadka?!

 2. Mirella

  Niestety…miłosierdzia oczekujemy tylko od Pana. W drugą stronę przebaczenie utożsamiane jest z upokorzeniem. Dziwne? A przebaczać mamy nie 7, ale 77 razy.
  Mamy czas rekolekcji w parafii, chodzę na godzinę 9. Uwierzcie, nie ma dzikich tłumów. A ja kolejny raz obserwuję, jak jedna pani przegania inną z „jej” miejsca…niby drobiazg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

rfwbs-slide